Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

45 let spolu: Libuška Šafránková si prošla očistcem, teď zachraňuje Josefa Abrháma

Libuše Šafránková si prošla očistcem, teď zachraňuje Josefa Abrháma
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA /Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
NAROZENINY

Národem milovaná, andělsky křehká Libuše Šafránková slaví 68. narozeniny. A protože si prošla nesmírně náročným životním obdobím spojeným s rakovinou, děkuje tam nahoru za každý den, kdy tu může být. K tomu se ovšem také stará o Josefa Abrháma (81). Ten nejprve pečoval o ni, ale nyní se jim role obrátily, když na herce dolehly neduhy stáří.

Jak se Libuška Šafránková zamilovala

Dvojice se poznala před lety v Činoherním klubu, kam éterická Libuška Šafránková nastoupila jako novicka. A hned ve své první větší roli, v Goldoniho Poprasku na laguně, jí charismatický Josef Abrhám hrál milence. Tehdy v sobě okamžitě našli zalíbení.

Mladé Barunce či Popelce imponovalo, že Josef byl velmi vzdělaný, sečtělý, plachý, ale zároveň s velkým smyslem pro humor.

Jenže situace byla o to složitější, že herec už osm let žil se zpěvačkou Naďou Urbánkovou. O tom, že její druh má další vztah, se dozvěděla jen náhodou - od své kadeřnice.

Svatba dvou církví

Později na tyto chvíle nechtěla moc vzpomínat, prý nebyly zrovna pěkné. Buď jak buď, v roce 1976 se na Karlštejně konala svatba. Nejdřív katolická, podle vyznání Libušky, pak i evangelická, s ohledem na ženicha Josefa.

Už o rok později se jim narodil syn Josef, který je dosud obdaroval hned čtyřmi vnoučaty. Z prvního manželství má Josefa (14) a Antonína (12), z druhého dvě děti (2 a 3 roky).

Slova o daru pro oblíbený herecký pár rozhodně nejsou nadnesená. Libuška Šafránková si roli babičky naprosto zamilovala a je pro ni mnohem uspokojivější a smysluplnější než všechna natáčení světa. Ani Josef Abrhám si život bez svých vnoučátek už nedokáže představit.

Rakovina nebyla lehká

Pojďme se ale vrátit o pár let v čase. Manželská dvojice byla a je národem nesmírně oblíbená, lidé jejich 45 let trvajícímu manželství fandí, a když se spolu objevili na plátnech kin, diváci byli vždy u vytržení, nesmazatelně se zapsali ztvárněním manželů Vránových v komedii Vrchní prchni.

Libušku však v hereckém rozletu v roce 2014 bohužel zabrzdila nebezpečná rakovina plic. Při operaci jí z nich odebrali zhoubný útvar a musela podstoupit i další léčbu.

Lehké to opravdu nebylo… Beru to všechno s obrovskou pokorou, a proto nikomu raději neříkám, že mi je fajn. Pokorně děkuji tomu nahoře, ale nikdy nevíte. Vesmír je velmi nevyzpytatelný a hravý. Vždy vás může překvapit,“ prozradila Blesku krátce po zákroku.

Ohromná vůle žít

Rázem se jí změnil život. Herecká profese šla na vedlejší kolej a velkou oporou se ukázal být manžel Josef.

„Musela jsem se naučit používat injekční stříkačku,“ řekla Libuška v motivačním diáři první české Popelky Evy Hruškové.

„Nejdůležitější je mít radost. Nenechat se ničím zlomit a brát život s nadsázkou. A občas si vzpomenout na rady našich babiček. Nepřepínat se a střídat práci a odpočinek. Než jsem si to uvědomila a začala se podle toho řídit, trvalo to dlouho,“ přiznala kolegyni a kamarádce.

Od té doby má ohromnou vůli žít a herectví šlo totálně stranou. Hlavní je užívání si každého dne a její milovaná rodina.

Josef Abrhám má ve stáří oporu

Libuška má neuvěřitelnou oporu v Josefu Abrhámovi, ale pozor, je to vzájemné! Je to lidsky nádherná dvojice. Já se přátelím s Libuškou, Honzík (manžel Hruškové Jan Přeučil – pozn. red.) má zase Pepu a Pepa má jeho,“ řekla eXtra.cz Eva Hrušková.

A má pravdu.

Fotoreportéři oba nerozlučné partnery koncem roku 2020 zachytili, jak Libuška tlačila nový vozík svého milovaného Josefa. Ten už vzhledem ke svému věku špatně chodí, a nyní je tedy řada zase na filmové Popelce, aby svému „prchajícímu vrchnímu“ ukázala, že k manželství patří jak chvíle společného štěstí, tak i překonávání překážek.

„Libuška je naprosto čistá duše, anděl na zemi,“ dodává k slavnější Popelce ta „černobílá“. S tím se nedá než souhlasit.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy