Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Týnuš Třešničková

Nejnovější kauzy

42 let od automobilové havárie Nikiho Laudy: Okolnosti pekelné nehody fascinují dodnes

Vážná nehoda, která se odehrála před 42 lety, zanechala ve tváři Nikiho
Laudy stopy.
+ Další 4 fotografie
Před 42 lety bojoval rakouský pilot formule 1 Niki Lauda o život. Během Velké ceny Německa na nebezpečném okruhu nezvládl jednu se zatáček, a kdyby jej soupeři nevytáhli z hořícího automobilu, už by nebyl mezi živými. Jeho nehoda do jisté míry pozměnila formuli 1 a pochopitelně i samotného pilota.

Nürburgring – nádherný, ale velmi nebezpečný dvaadvacet kilometrů dlouhý okruh, který v roce 1976 oslavoval 50. výročí vzniku – Niki Lauda nesnášel a zasazoval se o jeho zrušení. Jenže onen významný den nechtěl kazit, a tak nastoupil na start. Po prvním kole byl na prvním místě, do cíle druhého kola již nedorazil.

Lauda ztratil nad vozem kontrolu, sjel z trati a narazil do svodidel. Ty jej odrazily zpátky na okruh a z monopostu se vylilo téměř dvě stě litrů paliva. Došlo k okamžitému vznícení, a aby toho nebylo málo, do Laudova ferrari narazil vůz Bretta Lungera. Nikimu spadla přilba, svlékla se mu i ohnivzdorná kukla a on zůstal v hořícím pekle uvězněný necelou minutu, než jej zachránili ostatní závodníci. Nebýt jejich odvahy, Lauda by zaručeně zemřel.

Rakušan byl okamžitě převezen do nemocnice v Adenau a poté letecky dopraven do fakultní nemocnice v Mannheimu. Jeho stav byl kritický – měl popálenou pravou půlku hlavy, ohořelé vlasy, skoro celé pravé ucho, poškozená víčka a poškozené plíce, neboť se nadýchal toxického kouře. Bojoval o život a moc lidí mu naděje nedávalo.

Lauda podstoupil mnoho operací včetně rekonstrukcí tváře. Plastické operace byly ale na jezdcovu žádost omezeny jen na zákroky týkající se očních víček, aby mohl používat oči. Do kokpitu se vrátil neuvěřitelných šest týdnů po havárii, kde na italské Velké ceně na okruhu v Monze skončil čtvrtý.

Přesná příčina Laudovy nehody není známa. Spekulovalo se ale o zlomení závěsu zadního kola, prasklé pneumatice či upadnutém kolu. Závodník si ale na nic nepamatuje: “Vzpomínám si na zastávku v boxech, potom krátce na převoz vrtulníkem do nemocnice a na nemocnici v Manheimu,” uvedl Niki.

V dalších letech své kariéry ještě dvakrát vyhrál celé mistrovství světa formule 1. Radost může mít z toho, že jeho nehoda výrazně pomohla ke zvyšování bezpečnosti jezdců.

Mohlo by vás zajímat

Další články