Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

41 let od svatby Diany a Charlese: Princezna oblékla šaty století, po veselce přišel pláč a deprese

Princezna Diana ve svatebních šatech.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Výročí

Uplynulo již jednačtyřicet let od velkolepé svatby prince Charlese a princezny Diany. Honosná veselka proběhla v katedrále sv. Pavla a sledovala ji nejen Británie, ale také celý svět. Vypadalo to jako svatba z pohádky, ale jejich manželství už tak pohádkové nebylo... jak o svatbě a jejich vztahu informovala zahraniční média?

Pompézní svatba princezny Diany a prince Charlese se uskutečnila 29. července 1981 v katedrále sv. Pavla. Diana na sobě měla prsten s 18karátovým safírem vykládaný diamanty. Honosná svatební róba s nabíranými rukávy a více než sedmimetrovou vlečkou zcela zaplnila úzkou uličku v katedrále. Pár vypadal na svatbě vskutku pohádkově.

Události se zúčastnilo několik tisíc významných hostů a po celém světě sledovaly přímý přenos miliony lidí. Kromě členů královských rodin se na svatbě ukázala třeba známá politička Margaret Thatcher, tehdejší předsedkyně vlády Spojeného království, tehdejší první dáma USA Nancy Reagan nebo francouzský prezident Francois Mitterrand.

Honosné šaty století

Svatební šaty princezny Diany jsou dodnes známé jako „šaty století“. Obsahovaly bohatou a objemnou sukni s dlouhou vlečkou a balonovými rukávy. Róbu navrhlo duo Elizabeth a David Emanuelovi, jak píše Tatler.

Svatební šaty stály v roce 1981 přibližně 9 000 liber (263 910 korun), což odpovídá dnešním 1 079 099 korunám. Látka byla z Velké Británie, což bývá tradice, a na ní bylo poté ručně našito 10 tisíc perel, drobných flitrů a živůtek z hedvábného taftanu.

Diana byla zpočátku do Charlese velmi zamilovaná. Když ji požádal o ruku, dojetím téměř břečela. Dianina bývalá spolubydlící Virginia Clarke na tento den pro web Daily Mail později zavzpomínala: „Byly jsme nesmírně nadšené. Bylo to skoro jako z jiného světa,” uvedla tehdy.

Ovšem už během zásnub začínala Diana vnímat nepříjemné pocity. Fotografové ji sledovali na každém kroku a ona na to nebyla zvyklá, protože byla odmalička velmi plachá. Diana později trpěla psychickými problémy a několikrát měla chtít spáchat sebevraždu. Den před svou svatbou chtěla celý sňatek zrušit. Charles jí navíc řekl, že jí nemiluje, což Dianě pochopitelně vyrazilo dech. I přesto si ho nakonec vzala.

Vztah nakonec nevydržel

Během obřadu prý byla Diana velmi klidná. „Byla jsem skoro až smrtelně klidná. Připadala jsem si jako jehně, které jde na porážku, a nemohla jsem s tím vůbec nic udělat,” pronesla před lety podle Daily Mail Diana.

Vztah Diany a Charlese nakonec nevydržel. Několik let sice působili šťastně a z jejich manželství vzešli dva synové (princ William a princ Harry, pozn. red.), ale kolem roku 1986 začal Charles navštěvovat svou dávnou lásku Camillu Bowles, s níž je dodnes. Definitivně se rozvedli 28. srpna 1996. Princezna lidských srdcí nakonec zemřela v srpnu roku 1997 při nešťastné autonehodě v Paříži.

Související články

Další články