Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

35 let od největšího únosu Čechoslováků v dějinách! Povstalci je drželi 469 dnů

Povstalci je drželi 469 dnů.
Dne 12. března uplynulo 35 let od chvíle, kdy bylo uneseno 66 československých mužů, žen a dětí v Angole, kde byli drženi jako rukojmí povstaleckým hnutím UNITA.

Češi a Slováci byli vysláni do Angoly za úkolem zprovoznit tamější průmyslový závod na výrobu papíru. Jednalo se o největší únos Čechoslováků v našich dějinách.

Když 12. března 1983 unesla angolská povstalecká jednotka Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) v oblasti Alto Catumbela 66 občanů Československa, byl to pro všechny šok. Čechoslováci, kteří pracovali na zavedení angolské papírny, byli postupně vytahováni z domků, kde žili. Jednalo se o 28 expertů, 14 manželek, 21 dětí ve věku tři až deset let, lékařku a dvě zdravotnice.

Tehdejší ředitel papírny prý už věděl, že je čekají ve městě potíže. Měl totiž informace od armády a rozvědky. V Angole v té době zuřila občanská válka a ředitel továrny byl zároveň i velitel armády, která byla složena z jeho zaměstnanců a bránila vesnici i papírnu. Do města Alto Catumbela vtrhlo přes tisíc povstalců. Velitel UNITA nejprve uvažoval nad tím, že československé zajatce zabijí, nicméně nakonec se rozhodli, že se jedná o cennou kořist, a proto se rozhodl je odvést na svoje území… CELÝ ČLÁNEK O ZAJETÍ 66 LIDÍ SI MŮŽETE DOČÍST ZDE.

Související články

Další články