Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

35 let od havárie v Černobylu: Lidé jedli ozářená zvířata, přeživší porovnávají seriál s realitou

35 let od havárie v Černobylu: Lidé jedli ozářená zvířata, přeživší porovnávají seriál s realitou
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
Hrůzná svědectví

Minisérie HBO Černobyl připomenula divákům nejznámější jadernou katastrofu vůbec. Od té uplynulo 35 let. Jak se liší realita od seriálového zpracování? To odhalili bývalí zaměstnanci elektrárny, kteří nehodu přežili a mohli tak o svých hrůzných zážitcích podat svědectví.

Musíš, jinak přijde výpověď

"Upřímně jsem byl překvapený, že nás tam vůbec vodili. Reaktor vypadal tak poškozeně, že jsem nevěděl, co bychom tam měli dělat za práci," vzpomíná Oleksij Breus, přeživší jadernou katastrofu v Černobylu, která se udála v roce 1986 na Ukrajině.

Ten musel do práce v atomové elektrárně už pouhý den po výbuchu. Jinak by mu stejně jako dalším hrozila výpověď. Jenže to v Sovětském svazu znamenalo neskutečné problémy v hledání další kariéry. Už by jej třeba ani nikdo nikde nezaměstnal.

Jedli ozářené maso

Na minisérii HBO má jasný názor. Postavy ředitele Viktora Brjukanova, inženýra Nikolaje Fomina a zástupce hlavního inženýra Anatolije Djatlova jsou podle něj silně přitažené za vlasy. Seriál je prý vykresluje jako antihrdiny, čímž prý podle Oleksije ale rozhodně nebyli.

To následky radiace podle něj byly v seriálu vykresleny přesně. "Viděl jsem kolegy, jejichž kůže se změnila, byla jasně rudá," podělil se o své hrůzné zážitky. I jeho tělo prý úplně změnilo barvu. Nezakrytá místa zčervenala, zbytek těla zhnědl jako po použití samoopalovacího krému. Smrtelné záření zabíjelo. Někteří odborníci ale tvrdí, že byly následky záření v sérii vykresleny nepřesně.

Další ze zaměstnanců elektrárny, Sergii Parašin, popisuje celou katastrofu následovně: "Nevěděl jsem, co se děje až do úsvitu, kdy jsem na vlastní oči viděl, že je všechno zničeno." Jenže spousta běžných lidí ani po výbuchu nechápala, co se vlastně děje, a neuvědomovali si ani rizika spojená s radioaktivitou. Přestože pak byli například nuceni pobít svá hospodářská zvířata, nezdráhali se je sníst. Riziko konzumace ozářeného masa si neuvědomovali.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy