Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

32 let od popravy Teda Bundyho: Sériovému vrahovi pod maskou elegána věřily nevinu tisíce lidí

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 13 fotografií
výročí
Přesně před 32 lety zemřel světově nejznámější sériový vrah Ted Bundy. Na jeho popravu elektrickým proudem čekaly před branami věznice davy, které po zprávě o jeho smrti začaly tleskat a jásat. Po jeho zatčení a při soudním procesu přitom tisíce lidí, převážně žen okouzlených jeho dokonalým vzhledem, věřily v jeho nevinu. Nechtělo se jim věřit, že se pod maskou uhlazeného elegána s hlubokýma očima a milým úsměvem ve skutečnosti skrývá vraždící monstrum.

Ted Bundy, nejznámější sériový vrah všech dob, přesně před 32 lety zemřel na elektrickém křesle. Příběh jeho zabijáckého běsnění nahání mnohým hrůzu dodnes, stejně jako fakt, že po něm toužila spousta žen. Ty nedokázaly a nechtěly věřit tomu, že tak charismatický člověk by mohl být skutečně nelítostným monstrem.

Z dobových televizních záznamů od soudu vyplývá, že ženy byly Bundym okouzleny. Procesům chodily přihlížet a když zjistily, že se Tedovi líbí ženy s dlouhými, rovnými hnědými vlasy a pěšinkou uprostřed hlavy, začaly se dle jeho vkusu i upravovat a doufaly, že ho zaujmou. „Studoval na právníka, je inteligentní a pohledný. Rozhodně si nemyslím, že stojí za vraždami, ze kterých je obviněn,“ řekla například jedna z žen.

Mnohé ženy měly při pohledu na Bundyho pocit, jako by sledovaly svatý obrázek, nevěděly přitom, jak moc zvrhlý ve skutečnosti je. Při svém řádění oběti většinou nejprve omráčil, poté uškrtil a následně posmrtně znásilnil. Často se dokonce chodil na místa, kam ukryl jejich ostatky, ukájet nad rozkládajícími se mrtvolami.

Bundy dlouho nechtěl přiznat svou vinu a rozhovory, v nichž vraždy a profil jejich vykonavatele popisoval, z něj novinář Stephen Michaud dostal až psychologickým trikem. Teda přesvědčil, že díky své inteligenci může vraha, jeho motivy a myšlení skvěle popsat. Když už byl boj o svobodu definitivně prohraný a Bundy věděl, že ho čeká křeslo, přiznal se a řekl o sobě, že je „nejbezcitnější zkur*ysyn, na kterého mohl kdo narazit“.

Elizabeth Kloepfer a Carole Ann Boone

Ted Bundy měl před zatčením přítelkyni jménem Elizabeth Kloepfer. Ta ho sice milovala, ale dokázala realitě pohlédnout do očí a byla to ona, kdo poznal v podobizně v novinách Teda a zavolal policii. Ukončit vztah s Bundym pro ni nebylo jednoduché, prokoukla ale jeho masku, věděla, čeho se dopustil a odmítla ho. Byla pravým opakem žen, které po něm toužily, i když ho ani neznaly.

Během jednoho z líčení se Ted Bundy oženil. Jeho manželkou se stala Carole Ann Boone, která svědčila v jeho prospěch a byla jeho prostředkem ke komunikaci s médii. V cele smrti s ní měl opakovaně pohlavní styk a Carole mu dokonce i porodila dceru. Dlouho věřila, že se odporných činů nedopustil, nakonec ale prozřela.

Tři roky před Bundyho popravou požádala Boone o rozvod a Ted tak před svou smrtí neviděl ani ji, ani svou dceru Rose. Carole podle informací zahraničních médií zemřela v domově pro seniory, Rose žije pod falešným jménem. S otcem, sériovým vrahem, nechce mít nic společného.

Poprava

Ted Bundy byl poprvé zatčen v roce 1975 a popraven byl až o 14 let později. Dlouhá léta strávil v cele smrti a rozsudek se po téměř celou dobu snažil zvrátit. Den před jeho vykonáním dostal možnost výběru posledního pokrmu, což odmítl. Donesli mu proto steak, vajíčka, toasty s máslem a džemem, mléko, kávu a džus. Jídla se ale ani nedotkl.

Před státní floridskou věznicí Bradford County se už několik hodin před popravou začaly scházet davy lidí. Někteří prodávali trička s podobiznou Teda na elektrickém křesle, další do megafonů křičeli, aby uhořel v pekle, jiní pak měli obrovské transparenty. Když byl Ted Bundy 24. ledna 1989 popraven, lidé začali jásat a tleskat. Před smrtí vrah vyjádřil přání, aby byl zpopelněn a jeho popel byl rozsypán v horách, kde ukrýval těla svých obětí.

Související články

Další články