Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

3 vědecké teorie, proč koronavirus napadá i mladé lidi: V hlavní roli imunitní systém nebo genetika

3 vědecké teorie, proč koronavirus napadá i mladé lidi: V hlavní roli imunitní systém nebo genetika
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
koronavirus
Pandemie koronaviru sužuje celý svět. Nejhorší situace z evropských států je v současné době stále v Itálii a Španělsku, a to i přesto, že obě země zaznamenaly mírné zlepšení co se týče smrtnosti pacientů nakažených Covid-19. Česká republika si vede z evropských zemí nejlépe. Přesto mnoha lékařům po celém světě vrtá hlavou, jak je možné, že se množí úmrtí mladých lidí, kteří nejsou v ohrožené věkové skupině. Vědci nyní překvapivě přišli s několika teoriemi.

Koronavirus se poprvé objevil v čínském Wu-chanu loni v prosinci. Od té doby se zákeřným Covidem-19 bojuje prakticky celý svět. Velmi vážná situace je v současné době v Evropě, a to v Itálii a ve Španělsku. Česká republika se drží na předních příčkách, co se týče zvládnutí situace kolem pandemie.

Největší smrtnost evidují lékaři u lidí ve věku nad 60 let, a to hlavně z toho důvodu, že senioři často trpí nějakým dalším chronickým nebo jiným závažným onemocněním. Podle doktorky Marii Van Kerkhove ze Světové zdravotnické organizace (WHO) existují méně vážné případy, které připomínají nachlazení a projevují se dýchacími potížemi, bolestmi v krku, rýmou a horečkou či dokonce zápalem plic.

V posledních týdnech se ale čím dál častěji objevují úmrtí na koronavirus ve velmi mladém věku. Před pár dny se nejmladší obětí koronavirové nákazy stala teprve dvanáctiletá Belgičanka. Pár dní před ní onemocnění podlehl i čtrnáctiletý portugalský futsalista.

Nákaze koronavirem bohužel podlehla i šestnáctiletá Francouzka Julie A., která byla ve skvělé kondici a neměla žádné další zdravotní potíže. Vědci z celého světa nyní přišli s třemi teoriemi, proč na koronavirus umírají i mladí lidé.

Neurochirurg a odborník americké CNN na medicínu Sanjay Gupta se nechal slyšet, že část vědců je přesvědčena o tom, že vše souvisí s naší genetickou výbavou. U některých pacientů lékaři pozorovali tvrdnutí plic, za které může snížená produkce tzv. surfaktantů, což je látka, která pomáhá rozšiřovat a smršťovat plíce. Nedostatek této látky má způsobovat právě koronavirus.

Další studie tentokrát z časopisu Lancet uvádí, že u některých pacientů byla zjištěna tzv. „cytokinová bouře“. Jedná se o závažnou imunitní reakci, při které tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány a podle některých lékařů vysvětluje úmrtí u mladších pacientů.

Jedna z posledních teorií hovoří o tom, že velmi záleží na tom, jak se koronavirem vypořádává váš imunitní systém.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy