Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

3 nejdražší české filmy: Tipnete si, které to jsou?

Filmy
Zdroj: Facebook/Pinterest
+ Další 2 fotografie
Průměrný český celovečerní film stojí přibližně 20-25 milionů korun. Uhodnete, které snímky z naší kinematografie tuto částku mnohonásobě převyšují?

Rozpočty tuzemských filmů bohužel nejsou nikde zveřejňovány a uvedená čísla jsou pouhými odhady, přesto se dá rozpočet jednotlivých filmů docela dobře spočítat. Podívejte se, které tři české snímky jsou těmi vůbec nejdražšími.

3. Obsluhoval jsem anglického krále (2016)

Třetím nejdražším filmem je snímek režiséra Jiřího Menzela (79) natočený podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj pojednává o životě ambiciózního číšníka Jana Dítěte, později hoteliéra a cestáře, v době politických zvratů v první polovině dvacátého století.

Jde o dobový snímek s mnoha kostýmy, a proto se jeho rozpočet vyšplhal až na 84 milionů korun.

2. Tmavomodrý svět (2001)

Jeden z nejúspěšnějších českých filmů od režiséra Jana Svěráka vypráví o skupině letců, kteří se na začátku 2. světové války rozhodli utéct do Velké Británie. Prochází dlouhým výcvikem, aby mohli být zařazeni do jednotky RAF. Když se dvě hlavní postavy (Kryštof Hádek a Jiří Vetchý) zamilují do jedné ženy, začne se jejich jednotka rozpadat.

Svěrák se při práci na snímku snažil být co nejvěrnější tehdejší době, mnoho rekvizit bylo tedy reálných a celý film vyšel zhruba na 230 milionů korun.

1. Bathory (2008)

Mezinárodní koprodukční film s účastí České republiky, Slovenska, Spojeného království a Maďarska režiséra Juraje Jakubiska je zatím naším nejdražším snímkem. Děj Bathory vychází z historické postavy mocné uherské hraběnky Alžběty Bathoryové, která je Guinessovou knihou rekordů považována za největší vražedkyni světa.

Astronomické produkční náklady daly za vznik dluhům, které nakonec vyústily v exekuci samotného režiséra a jeho manželky Deany. Samotný rozpočet filmu se vyšplhal na 300 milionů korun.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy