Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

3 katastrofy, které otřásly Rakouskem

Rakousko láká k návštěvě.
Češi dovolenou u jižního souseda vyhledávají velmi často. Nejenom hory, ale také nádherná jezera a řeky lákají na cesty po Rakousku. Na co byste si měli dát pozor a jaké tři katastrofy otřásly Rakouskem v posledních letech?

Požár lanovky v Kaprunu

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Rakousko? Nejspíš Alpy, že. Ano, většina Čechů, kteří vyráží na dovolenou k našim sousedům, míří do Alp. Mezi nejvyhledávanější letoviska patří tradičně Kitzbühel Zillertal nebo Nasfeld. Dlouhé a fantastické sjezdovky lákají každoročně lyžaře i snowboardisty. V horách ovšem čeká řada hrozeb a nejedná se jen o zranění způsobená sportem. V roce 2000 otřásla rakouským Kaprunem tragédie, která se zařadila mezi nejhorší události země. Po 9. hodině ráno vyjela lanovka se 161 cestujícími. V kabině se vznítil ohřívač a po 600 m se lanovka zasekla v tunelu. Celou tragédii přežilo pouze 12 cestujících. Ostatní buď zahynuli v plamenech nebo se udusili toxickým kouřem.

Smrtící laviny v Geieru

Laviny se bohužel neobjevují jen v katastrofických filmech. Jejich riziko je reálnější, než si myslíte. V únoru loňského roku se v rakouském Geieru objevila série lavin, které pod sebou pohřbily celkem 12 Čechů. 5 z nich střet s lavinou nepřežilo. Některé události neovlivníte, ale jiné ano. Nevydávejte se na prudké sjezdovky, pokud je to nad vaše síly a už vůbec mimo vyznačené trasy. Za případné komplikace vám to rozhodně nestojí. Když už vás něco špatného na dovolené potká, rozhodně mějte sjednané cestovní pojištění do Rakouska. Náklady na ošetření včetně případného převozu do ČR se totiž mohou vyšplhat až k milionu korun.

Sjíždění řek a rizika na vodě

Každoročně se Rakousko stává cílovou destinací milovníků raftů, kajaků a kánoí. V Rakousku se můžete těšit na vápencové soutěsky, průzračnou vodu a úžasné peřeje. Nejoblíbenějšími řekami jsou Salza, Steyer, Möll, Gail a Isel. Pokud jste se rozhodli vyrazit na jih za tímto druhem sportu, ani tady nepodceňujte cestovní pojištění. Na řekách hrozí zranění o ostré hrany kamenů, pády z lodí a utonutí. Nejdůležitější ze všeho je prevence. Vždy mějte vestu a helmu. Kdyby se vám cokoli stalo, volejte asistenční službu pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění a poraďte se o dalších krocích. Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si cestovní pojištění s předstihem na Srovnejto.cz a máte to z krku. A pokud chcete ušetřit, klikněte nyní na odkaz nejlevnější cestovní pojištění a za 2 minuty máte vyřízeno snadno a levně.

Stoletá voda a zaplavené obce

Střední Evropa se každoročně potýká s problémem rozsáhlých záplav. Ty jsou způsobeny vydatným a dlouhodobým deštěm, který rozvodní povodí řek. Rakouskou rozhodně není výjimkou. Poslední silné záplavy postily jižního souseda v roce 2013, kdy byla na některých místech dosažená stoletá voda. V oblastech Vorarlberska, Tyrolska, Salcburska, Horních Rakous a Dolních Rakous bylo mnoho obcí pod vodou. Pokud se nebezpečně zvedne hladina řek a platí jakýkoli povodňový stupeň, neriskujte a nevyjíždějte na vodu.

Související články

Další články