Češi mají své specifické vlastnosti. Hlavně dokola shazují úspěchy a odhodlání druhých. To je i důvod, proč ti opravdu talentovaní lidé od nás odjíždějí a uspějí v zahraničí, zatímco u nás se nic pořádného neděje. Jedním z důkazů může být předávání Českého slavíka, kterého vyhrávají dekády ti samí lidé. Ale teď zpátky k tomu, proč nikdy nebudeme mít hvězdy na sociálních sítích.

1. Jsme nepřející

Holka z malé vsi to dotáhne mezi finalistky Miss. Budou lidi z vesnice hrdí, že slečna může reprezentovat jejich kraj a mluvit o něm v televizi a rozhovorech? Ne. V hospodách nebo internetových diskuzích uslyšíte spíš něco jako: „No jo, ta Novákovic mladá se vždycky radši fintila, než pomáhala na zahradě.“

Samozřejmě zazní i to, jak jsou tyhle holky hloupé/namachro­vané/moc sebevědomé/do života nepoužitelné. Podpořit ji na sociálních sítích nebo jí nedej bože dát hlas? Tůdle! Stejně začne chodit s nějakým fotbalistou. Náš Honza z návsi jí určitě není dost dobrý!

2. Neoceníme úspěch

Ve světě frčí proměny a motivace. Čtyřnásobná maminka se rozhodne, že nechce mít kolem pupku pneumatiku, a začne hubnout poporodní kila. Povede se jí to, nakonec zpevní i zadeček, zbaví se špeků na stehnech, upraví jídelníček… A celou dobu o svých úspěších píše na instáč, kde si ji přidávají další maminky, které se sebou chtějí také něco udělat. Followeři přibývají a z maminy je nakonec hvězda.

U nás ne. Tady musí mít zasloužilá matka zadek jako vrata od stodoly a na břiše strie. Běda, když se sebou chce něco udělat! Místo aby si doma dala čas od času pár výpadů, si do profilu na FB napíše do kolonky zaměstnání: „Mateřská, ale rozhodně ne dovolená“ a následující roky se věnuje výchově budoucích mamánků.

3. Češi neobjevili Instagram

Zatímco v Americe je už Facebook dávno out a mladí jedou na Instagramu nebo Snapchatu, u nás je to pořád hlavní sociální síť. Vlastně tady nemáme zaděláno na základnu, která by dotyčného podpořila natolik, aby prorazil i jinde. Statisíce sledujících nějací Češi mají, ale ti musí prorazit v zahraničí a několik let tam žít. Třeba taková Karolína Kurková (31). Jenomže tu už s Českem nemá nikdo pořádně spojenou…