Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

298 mrtvých v malajsijském letounu: Podle vyšetřovatelů je zabili separatisté

Zdroj: profimedia
tragédie
Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve středu dopoledne zveřejnila jména 12 lidí, kteří se měli podílet na zřícení letu MH17 nad Donbasem v létě roku 2014. Stalo se tak jen pár hodin před tiskovou konferencí v Nizozemsku, během které mají vyšetřovatelé oznámit veřejnosti výsledky dosavadního pátrání po příčinách tragédie.

Bellingcat svá tvrzení opírá o soubor 150 tisíc hovorů, které v době katastrofy odposlechla ukrajinská tajná služba SBU. Jednou ze zásadních postav má být Igor Strelkov, který v létě 2014 vykonával funkci ministra obrany lidové republiky v Doněcku. Ten podle vyšetřovatelů věděl o transportu raketového komplexu Buk, kterým byl letoun sestřelen. Další lidé spojení s operací byli jeho podřízenými,

Při katastrofě zahynulo na palubě Boeingu 777 malajsijských aerolinek celkem 298 lidí, nikdo z cestujících ani z palubního personálu nepřežil. Přepravu komplexu Buk si měl objednat boss povstalecké rozvědky a údajný agent ruské tajné služby GRU Sergej Dubinskij. Ten údajně zajišťoval i jeho přepravu na Ukrajinu a následně zpět do Ruska. Jeho skupina prý sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla.

Dále pak mají s útokem být spojeni lidé jako bývalý plukovník ruské armády Oleg Pulatov a povstalečtí velitelé Leonidas Charčenko, Eduardo Gilazov a Oleg Šarpov. Na útoku se dále prý podíleli příslušníci bojové skupiny agenta GRU Igora Bezlera Sergej Povaljajev, Valerij Stělmach a Igor Ukrainěc a dále členové takzvaného praporu Vostok Alexandr Chodakovskij a Alexandr Semjonov.

Související články

Další články