Jiří Adamíra byl muž s podmanivým hlasem, který kamkoliv vstoupil, působil jako noblesní intelektuál. Rodákovi ze středočeské Dobrovice podlehlo mnoho žen a jejich zájmu si herec užíval dosyta.

Ačkoliv Jiřímu, který vynikal zvučným hlasem, všichni doporučovali hudební kariéru, rozhodl se pro činohru. Hrál v Divadle pracujících ve Zlíně, kde se také poprvé se oženil. Následovalo jeho stěhování do Ostravy, kde se stal jedním z předním členů souboru Státního divadla, do něhož přešla i herečka Ljuba Benešová, která Jiřímu takříkajíc padla do oka.

Adamírovo manželství příliš nefungovalo, do Zlína jezdil méně a méně. Ljuba se nakonec stala jeho druhou ženou. Přesunuli se spolu do pražského Realistického divadla a narodil se jim syn Marek. Jenže ani tento vztah nebyl šťastný. Jiří měl mnoho obdivovatelek, kterým prý neuměl říct ne. A to málokterá žena dokáže překousnout.

Když se Jiří seznámil s Hanou Maciuchovou, byl ještě ženatý. Potkali se během natáčení televizní inscenace První radosti a hned přišla láska. Jenže tu byla manželka a syn, takže herec musel bojovat se svým svědomím.

„My jsme se s Jiřím nehledali. Potkali jsme se při práci, on byl ženatý a měl jedenáctiletého syna. Já byla buchta z Moravy a neuměla jsem si představit, že bych rozvedla rodinu. Rok jsme se scházeli a rozcházeli, zásadně a několikrát, a přesto jsme spolu museli být. Někdy si říkám, že člověk hledá lásku a ani neví, jak marná je jeho snaha. A pak někoho potkáte a přes všechny problémy s ním jste,“ uvedla v jednom z rozhovorů Maciuchová.

Jiří se nakonec přeci jen rozvedl, ale Hana se za něj nikdy neprovdala. A dodnes toho prý lituje. S Maciuchovou se každopádně velmi milovali, a to i přesto, že je od sebe dělilo dvacet let. Láska jim vydržela až do smrti. Herci se stala osudnou rakovina páteře, na jejíž komplikace zemřel 14. srpna roku 1993. S jeho odchodem se Maciuchová dodnes nesmířila. “Když Jiří zemřel, zkolabovala jsem, přestala jsem spát, ochořela jsem. Ale hlavně, vůbec nic mi nepomáhalo. Jiří Adamíra byl celý můj svět,” přiznala.