Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

25 let od Kajínkova masakru v borských serpentinách: Vrahovy oběti byly surově rozštřílené

30. května 1993 došlo v zatáčce před plzeňskou věznicí na Borech
k brutální dvojnásobné vraždě, kterou měl spáchat Jiří Kajínek.
Zdroj: Facebook/Archiv
+ Další 2 fotografie
Právě dnes uplyne přesně dvacet pět let od doby, kdy v serpentinách v Plzni na Borech zemřel podnikatel Štefan Janda společně se svým osobním strážcem Juliánem Pokošem. Za jejich vraždu a také za pokus o vraždu Vojtěcha Pokoše byl v roce 1998 odsouzen Jiří Kajínek. Jak se to tehdy všechno seběhlo?

Dvojnásobný mord, který měl před 25 lety spáchat loni v květnu propuštěný Jiří Kajínek, stále budí vášně. Náš nejznámější bývalý trestanec za něj tehdy dostal doživotní trest. Co se vlastně tenkrát v borských serpentinách stalo?

Vlivný plzeňský podnikatel Štefan Janda měl údajně dlouhodobé spory s jiným podnikatelem, Antonínem Vlasákem. Vlasák mu dlužil peníze, ale ty mu odmítl vrátit. Janda mu proto vyhrožoval. Vlasák se bál o svůj život a několikrát se obrátil na policii s prosbou o pomoc. Ale neuspěl.

Kdosi z jeho okolí mu měl poradit kontakt na muže, který by Jandu zastrašil. Oním kontaktem měl být právě Kajínek. 30. května kolem osmé hodiny večerní pak došlo v serpentinách za věznicí Plzeň – Bory, na odbočce do Českého údolí, k dvojnásobné vraždě, kdy střelec dvanáctkrát vypálil na Jandu a jeho dva bodyguardy – bratry Pokošovy. Julián Pokoš, stejně jako Janda, zemřel, Vojtěch Pokoš byl sice postřelen, ale přežil a následně svědčil proti Kajínkovi, kterého označil za pachatele.

„Večer Pokošovy přivezli. Lítali jsme spolu s jedním dalším kolegou lékařem – nemám svolení ho jmenovat – po ambulanci a snažili se dělat, co bylo v našich silách. Byl to opravdový masakr. Julián Pokoš měl prostřelenou hlavu strašným způsobem, chybělo mu oko. Ale byl při vědomí a mluvil,“ prozradil v rozhovoru pro Reflex Marcel Hájek, který onen osudný den sloužil na pohotovosti v Plzni.

Ačkoliv kolem případu panovala řada nejasností a objevily se rozdílné výpovědi, obviněn byl Kajínek. Toho policie dopadla v únoru v Praze. Při zásahu kladl odpor a měl u sebe několik střelných zbraní.

Po vraždě nebyly na místě činu provedeny pachové zkoušky ani testy DNA a identikit sestavený svědky neodpovídal popisu Jiřího Kajínka. Ten sám stále tvrdí, že je nevinný. Spekuluje se o tom, že střílel někdo jiný a ozývají se i hlasy, že zabíjeli policisté, kteří měli na Jandu už dlouho spadeno. Kdo ví, zda se někdy dozvíme pravdu.

Související články

Další články