Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič StarDance 2019 Počasí

Nejnovější kauzy

21 věcí, které by měl znát a umět každý správný vodák!

Pivko, voda, pádla a sluníčko. Zkrátka letní relax.
+ Další 2 fotografie
V posledních letech přibývá lidí, kteří se rozhodnou, že sjedou nějakou řeku. Právě díky velkému počtu lidí si ostřílení vodáci stěžují, že ti noví jsou pomalí a zbytečně se tlačí u jezů, na které zírají jak bacil do lékárny. My vám přinášíme 21 věcí, které byste měli znát, pokud chcete letos brázdit vody českých řek.

Vodácká sezóna nám pomalu začíná a už teď můžete na řekách najít spoustu nadšenců. Udělat si prodloužený víkend na řece je skvělý relax, který vyhledává víc a víc lidí. Většina z nich však na vodě nebyla ani jednou a není obeznámena s tradicemi, které se na vodě dodržují. Při porušení nějakého kolektivního dobra může dojít ke konfliktu s ostřílenými plavčíky a kapitány a pak si ušijete pěkný trapas. Zde je našich 21 tipů.

1. Pádlování Ani vaše posádka ani ti, kteří plují za vámi, nebudou přímo nadšeni, když budete jen tak čeřit vodu a tvářit se u toho jako kapitán Jack Sparrow. Pádlo má přijít pěkně celé do vody a záběr musí být plynulý a elegantní.

2. Pít Rum k snídani, obědu i večeři. Ale co je moc, to je příliš. Není úplně košer mít čtyřku pod žilou a sednout si do kánoe. Ne nadarmo se říká „mít žaludek jako na vodě.“ Účinky tohoto chování mohou být fatální a zvracet do řeky se úplně nehodí.

3. Když to máš, tak to pošli Jakmile se přiblíží kolega vodák a nabídne vám soulodění, je zdvořilé poskytnout něco ze svého alkoholického arsenálu. Mnohdy kolega udělá to samé a chvilka strávená po boku toho druhého je hned o něco hezčí a přátelštější. Nemá cenu si cokoli škudlit sám pro sebe.

4. Hudba Na vodu se úplně nehodí nejnovější pecka od Rihanny nebo Lady Gaga. Zkrátka pokud nehraje Míša Tučný nebo Stánky, budete za trapáky. Pokud se ve vaší posádce nachází hudebník, bylo by dobré mu připomenout, ať na tohle myslí. Nehledě na to, že když se po řece nese Veď mě dál, cesto má od Pavla Bobka, atmosféra je hned intenzivnější.

5. Umět dát přednost Před jezem to kolikrát v sezóně vypadá jako na D1 v pátek odpoledne. Je dobré umět zatarasit proud pár metrů před jezem a trošku to korigovat. Kapitáni plavidel vám budou vděčni a hlavně to potom začne odsýpat.

6. Mazat se opalovacím krémem Hlavně kolena. 20 kilometrů na vodě je horší než 3 hoďky v resortu na Kanárech. Noci ve spacáku ve stanu se pak mění na boj o přežití.

7. Vodácké pojmy Na vodě se objevuje spousta výrazů, které člověk nemusí znát, a tak by bylo dobré kontaktovat zkušeného vodáka a sepsat s ním nějaký menší kapesní slovníček, protože udělat se opravdu neznamená ejakulovat na lodi, ale potopit svoji bárku.

8. Umět si odpočinout Litry rumu a piva dělají své, a když člověk hodně chvátá a pořád se ohání pádlem, je to docela vysilující. Není nad to se pohodlně opřít, ponořit si spálené nárty do chladné vody a vydechnout.

9. Umět dělat na ohni Když už jste ubytováni v nějakém kempu, musí se ve vás probudit Zdeněk Pohlreich. Škrábat brambory, nakrájet špekáčky, nespálit klobásu. To všechno byste měli umět. Pro ty línější bude určitě v kempu nějaký kiosek s houskou nastřelenou na čtyři koruny.

10. Postavit stan Nechcete přece v dešti u vody spát pod širákem. 4 kolíky, plachta a stan, 5 minut dřiny a máte domov jako klícku. Na zip.

11. Zdravit Protože pokud se po vodě nenese Ahoooooj tak, jak to vypadá na koncertě Alexandrovců, prostě to není ono.

12. Vědět, který jez nejet Adrenalin je krásná věc, ale když má jez tři metry, není to úplně ideální. Navíc pokud máte kánoe z umakartu a v žíle dvojku.

13. Pokrývka hlavy Spálit od sluníčka se můžete naprosto kdekoli. I na hlavě. I ti s vlasy. Je tedy praktické přibalit do krosny nějaký slamák nebo kšiltovku.

14. Vázání námořnického uzlu Takový uzel je na vodě potřeba naprosto všude. U uvázání lodi ke břehu, uvázání plachty stanu na kolík, nebo taky na přivázání alkoholu za loď. Nikdo to přece nechce pít teplý.

15. Dobře zavřít barel na věci Nemálo kapitánů se setkalo se svým ledovcem a převrhli plavidlo. A hle, pokud barel nebyl dobře utažen, v suchu se pak nevyspali.

16. KPZ Tzv. „kápézetka“ se vždycky hodí. Obsah můžete svobodně volit vy. Nožík, sirky, náplast. Nebo rum, rum a rum. To už je na vás.

17. Spacák Svou postel si s sebou na vodu asi nepovezete. Pokud vás nebude ve stanu hřát obsluha z kiosku, bylo by dobré zainvestovat do spacáku, který to udělá za ni.

18. Ochrana S alkoholem se lidská nátura poněkud mění na tu zvířecí. Je dobré mít v krosně někde na dně balíček, který vás ušetří další investice do těhotenského testu či návštěvy gynekologie.

19. Drobné Je dobré mít po kapsách nějaké drobáky, protože v žádném kempu nemají rádi, když jim česnečku s pivkem zaplatíte Masarykem.

20. Dobrou náladu Člověk, který vypadá, jako kdyby mu ulítly včely a večer není schopen u ohně odzpívat alespoň sloku Slavíků, nemá na vodě co dělat.

21. Telefon Instagram, Facebook, Twitter a YouTube na vodě nikoho nezajímají. Místo telefonu radši popadněte do ruky vařečku a míchejte guláš na ohni.

Mohlo by vás zajímat

Další články