Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

21 děsivých snímků bývalé dětské psychiatrické léčebny v Dubí: Mučení a bití bezbranných

21 děsivých snímků bývalé dětské psychiatrické léčebny v Dubí: Mučení a bití bezbranných
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 17 fotografií
děsivá galerie
Na severu Čech ve městě Dubí se nachází již zchátralá a polorozpadlá budova bývalé dětské psychiatrie, která byla původně honosným lesním zámečkem bohatého továrníka. Přestože je kdysi působivé sídlo prakticky zdemolované, dá se dostat jak do sklepení, tak do polorozbořených vrchních pater. Při prozkoumávání tajemné ruiny na vás dýchne podivná atmosféra a hodně zvláštní pocit.

Bývalá dětská psychiatrická léčebná v Dubí byla postavena v 19. století, ale původně sloužila jako soukromé honosné sídlo továrníka Antona Tschinkela, který obchodoval s porcelánem a byl velmi movitý a schopný. Později v Dubí dokonce nechal vybudovat klimatické lázně.

Za nějakou dobu se dobře situovanému továrníkovi přestalo dařit a vila upadla do konkurzu. V roce 1957 se reprezentativní sídlo stalo dětskou psychiatrickou léčebnou, ve které se mělo s bezbrannými dětmi zacházet skutečně krutým způsobem.

Děti měly údajně podstupovat elektrošokovou léčbu, která měla léčit například homosexualitu. Před lety se na místo vypravil bývalý pacient Roman Szpuk, který byl v léčebně hospitalizován v šesti letech.

"Oni nás tu opravdu bili. Tenkrát to byla asi taková metoda léčby, protože tu byly i hodně těžké případy. Zřejmě si nevěděli rady a používali i fyzické tresty. Nejvíc zlá byla řádová sestra Bonifáca. Venku byl takový velký dřevěný altán s různými vysokými prolézačkami, na které nás sestry nutily lézt, řvaly po nás. Měl jsem to spojené se strašným traumatem. Řval jsem hrůzou a stejně nás nutily," zavzpomínal pro Novinky.cz Roman Szpuk.

"Ve sklepě jsou velké místnosti s bílými kachlíky, které mi ale zůstávají otazníkem. Mám takovou zasutou vzpomínku, že jsem tam ležel na nějakém lůžku, v ruce jakési gumové hračky a je to spojené s velkou bolestí, vzpomínkou na dost tvrdé vyšetřování. Elektrošoky však nemůžu stoprocentně potvrdit. Ve starých zápiscích od matky jsem našel také záznam, že jsem prošel něčím jako EEG. Co to může být, nevím," dodal.

Do galerie se můžete podívat na sérii fotek bývalé dětské psychiatrické léčebny v Dubí a co z ní zbylo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy