Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

20 perliček o filmu Pelíšky, který si dnes v televizi nenechá nikdo ujít

20 perliček o filmu Pelíšky, který si dnes v televizi nenechá nikdo ujít
Zdroj: Česká televize
Vánoce jsou tady a s ním i divácky oblíbený film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Televizní stanice prostě sází na klasiku. Film totiž vždy dojme a také se u něj od plic zasmějeme. Kdo ho ještě neviděl, tak by si tyto vtipné scénky a dialogy rozhodně neměl nechat ujít.

Podívejte se na 20 zajímavostí z filmu:

1. Scéna, kde Jaroslavu Duškovi začnou hořet vlasy od plynové karmy, se musela opakovat celkem šestkrát. Nakonec si musel vzít příčesek, protože přišel o příliš vlastních vlasů.

2. S nabídkou kvalitního sexu a erotickou předehrou se skleněným těžítkem přišel Jaroslav Dušek. Nápad tedy nepochází od scénáristů, ale opravdu je z jeho hlavy.

3. Na předávání cen Český lev za ročník 1999 získal snímek sošku lva díky čtenářům časopisu Premiere a několik nominací. Za nejlepší film, režii, scénář a cenu filmových kritiků. Nominace získaly i herečky Eva Holubová (za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli) a Simona Stašová (za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli). Zcela po právu si odnesl křišťálového lva herec Jiří Kodet za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Lva dostal i Aleš Najbrt za nejlepší filmový plakát.

4. Roli paní Krausové, manželky Jiřího Kodeta, měla původně hrát Iva Janžurová, ale roli odmítla. Údajně kvůli pověrčivosti, protože tato postava ve filmu zemře.

5. Škola, ve které učil Saša Mašlaň, je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích.

6. Scénář se přepisoval celkem osmkrát, např. v něm nebyl srpen 68 a obsazení Československa

7. Ve scéně, kdy Šebek předvádí, jak se správně pije vodka v zákopu, a řekne: "Maršal Malinovskij!" jeho bratr dodá: "Brašulee!" Tato replika nebyla ve scénáři.

8. Chyba ve filmu: Film se odehrává v roce 1968. V jednom záběru (ihned po shození z kola) je záběr na konec ulice, kde stojí bílá ŠKODA 120 (počátek výroby 1976).

9. Podle Jana Hřebejka je sice nevyhnutelné, aby natáčení provázel chaos, ale není nezbytně nutné, aby režisér pořád na všechny řval. Mírný zmatek na place je navíc pro něj osobně stimulací k práci. Režiséra proto nerozházelo ani zmizení scénáře s režijními poznámkami hned druhý den natáčení. Nakonec se našel mezi rekvizitami.

10. Scénář k filmu vznikl dle knižní předlohy "Hovno hoří!" Petra Šabacha. Ten přiznal, že vycházel ze skutečných příhod, které ve svém dětství zažil.

11. Scéna, kde Bolek Polívka zapíchne hořící prskavku do vlasů Simony Stašové, je jeho improvizací.

12. Jaroslav Dušek při natáčení často improvizoval. A při natáčení milostné scény prý byl ochoten jít donaha.

13. Na 34. Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech získal Jan Hřebejk "zvláštní uznaní poroty","cenu mezinárodní poroty" a byl nominován na Křišťálový glóbus.

14. Když Miroslav Donutil muchlá a trhá obrázek (máničky), tak má na sobě svetr, ale když je záběr na jeho ruce, má pouze bílou košili.

15. Pelíšky chtěl prý Jan Hřebejk zfilmovat už před natočením svého debutu Šakalí léta.

16. Jiří Kodet dal při natáčení scény, kdy jeho postava praští postavu Jaroslava Duška holí, Duškovi takovou ránu, že prý měl několik dní modřinu.

17. Původně se nemělo jednat o celovečerní film, nýbrž o televizní inscenaci, která by se vysílala o Vánocích

18. Film navštívilo v kinech 1 060 375 diváků a vydělal 62 124 085 Kč.

19. Scéna, kde diverzant s koženou brašnou vjede s motocyklem do jezírka, byla natáčena koncem léta v Prokopském údolí.

20. Účes Simony Stašové je vytvořen z jejích vlastních vlasů.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy