Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

V Chalupářích hráli dědu s vnukem: Ve skutečnosti se Jiří Sovák s Jiřím Schmitzerem nikdy neusmířili

Zdroj: csfd.cz
+ Další 2 fotografie
chladný vztah
Neodolatelný cholerik, herec Jiří Sovák, který zemřel téměř před devatenácti lety, patřil k našim nejlepším bavičům. Jeho osobnost, humor i lidskost zbožňovali jak diváci, tak jeho okolí. Jediný, s kým se do smrti nedokázal shodnout a usmířit, byl jeho syn Jiří Schmitzer (69). Paradoxně ti dva spolu hráli ve filmu Marečku, podejte mi pero otce a syna. V Chalupářích zahráli zase dědu a vnuka.

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil v 27. prosince 1920 v Praze do rodiny hostinského a kuchařky. Tatínek chtěl mít ze syna hoteliéra, ale malému Jiříkovi učarovalo herectví. V devatenácti letech proto odešel z domova, živil se jako dělník a souběžně vystupoval s ochotnickými soubory. Absolvoval Státní konzervatoř v Praze a během okupace si změnil jméno.

V roce 1943 získal své první velké divadelní angažmá v Horáckém divadle v Třebíči a velkou kariérní příležitostí pro něj bylo působení v Divadle E. F. Buriana, z něhož později přešel do Divadla na Vinohradech a také do Národního divadla, kde působil až do roku 1983.

Zejména v sedmdesátých letech sklízel úspěchy u televizních diváků. Tehdy se objevoval v mnoha komediích, například ve filmu Marečku, podejte mi pero!, Což takhle dát si špenát nebo Co je doma, to se počítá, pánové. Nezapomenutelný byl také seriálech Chalupáři či Byl jednou jeden dům.

Úspěch na kariérním poli ale u Sováka vyvažoval nepříliš šťastný osobní život. Z prvního manželství, které zkrachovalo, měl syna Jiřího. Druhý vztah také neznamenal lásku na celý život. Tou se nakonec stala až hercova třetí vážná známost, mladá učitelka Andulka. Tu Sovák později pojal za manželku. Anna to s ním neměla jednoduché, a to zejména kvůli jeho vytíženosti a mrzutosti a také kvůli lásce k alkoholu.

S třetí ženou Jiří Sovák děti neměl. Podle slov jeho kolegů je ani neměl příliš v lásce. Nehezký vztah jej pojil i s jeho synem, hercem Jiřím Schmitzerem, který mu nedokázal odpustit to, že odešel od jeho maminky. Neshody mezi otcem a synem se navíc prohloubily poté, co Schmitzer v roce 1976 v opilosti způsobil dopravní nehodu, při které přišel o život člověk. Sovákův syn byl odsouzen na tři roky odnětí svobody a herec se k němu otočil zády v momentě, kdy potřeboval podpořit. Jiří Sovák zemřel 6. září roku 2000 ve věku nedožitých 80 let a ani v den jeho pohřbu se s ním jeho syn Jiří nepřišel rozloučit.

Související články

Další články