Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

17. listopad obrazem: Přehlídka politiků, výčitky a odhalená plastika

17. listopad obrazem: Přehlídka politiků, výčitky a odhalená plastika
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 15 fotografií
galerie
Oslavy 17. listopadu proběhly v klidném duchu. Lidé se kvůli koronavirové krizi moc venku nezdržovali, dodržovali nařízení a nedošlo k žádnému velkému rozruchu. Na Národní třídě se u pietního místa vystřídalo hned několik politiků. Tam došlo k menšímu střetu s odpůrci současné vlády, kteří však využili pouze slovního projevu. A na památku zesnulého Jana Palacha byla odhalena plastika u Národního muzea.

Střídání "stráží" na Národní

Po celý den se u pietního místa na Národní třídě scházeli různí politici a významní lidé. Mezi prvními dorazil Radek Vondráček, hned po něm pak premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou Nejvíce probíraný je příchod exprezidenta Václava Klause, který sice dorazil v roušce, měl ji však staženou na bradě. Hrozí mu proto mastná pokuta.

Dorazili i ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Jejich přítomnost někteří však úplně neocenili. "Hanba vám" a "Běžte domů, kolaboranti" se ozývalo z pískajícího davu. Padaly výčitky o tom, že je Babiš společně s komunisty držen u moci.

Odhalená plastika o 17. listopadu

Před novou budovou Národního muzea byla v úterý odhalena bronzová plastika Plamen na Palachově pylonu. Třicetimetrový ocelový sloup jako podstavec pro sochu stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění v Praze, kde dnes část muzea sídlí, již čtyři desítky let. O objektu v těsné blízkosti pražské magistrály přitom donedávna jen málokdo věděl. Plastiku odhalil ministr kultury Lubomír Zaorálek spolu s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a jejím autorem, akademickým sochařem Antonínem Kašparem.

"Naše vlast a její obyvatelé právě prožívají nelehké časy. Přesto a právě proto jsme se památník Jana Palacha, skromně a při dodržení všech platných protiepidemických pravidel za využití televizního přenosu a on-line technologií, rozhodli právě v dnešní den odhalit. Abychom tak vzdali čest těm, kteří se o naši svobodu v minulosti zasloužili, připomněli si její důležitost pro současnost a nezapomněli ji ochraňovat ani v budoucnosti," uvedl Lukeš.

Související články

Další články