Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

17. listopad 1989 ve vzpomínkách: Průvod z Albertova připomene revoluční události

17. listopad
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
17. listopad
Při příležitosti oslav 30. výročí revoluce se 17. listopadu uskuteční řada akcí spojených se vzpomínkami na události, které vedly ke změnám v životě českého národa. Studentský spolek Díky, že můžem ve spolupráci s řadou dalších organizací chystá rekonstrukci průvodu, který v listopadu 1989 odstartoval změnu režimu. Průvodu z pražského Albertova se může zúčastnit každý. Pro veřejnost bude připraven i program na Národní třídě. Pro návštěvníky tu bude celodenní kulturní a vzdělávací program.

Trasu průvodu z Albertova budou lemovat herci či amplióny s autentickými vzpomínkami pamětníků. Organizátoři skrze otevřenou výzvu sbírali jejich příběhy několik měsíců.

Rekonstrukce průvodu

Stejně jako před třiceti lety vyrazí průvod z pražského Albertova. Naváže na program pořádaný studenty Univerzity Karlovy (letos iniciativa nazvaná Svobodný listopad). Ve 14:30 odtud vyjde na

Vyšehrad, kde tehdy položením květin u hrobu Karla Hynka Máchy skončila oficiální, povolená část demonstrace. I tentokrát budou symbolem květiny s odkazem na plakát svolávající před 30 lety

manifestaci pod heslem Vezmi s sebou květinu.

Vzpomínky pamětníků

Účastníci je nyní naopak na Vyšehradě dostanou, v závěru průvodu je budou moci položit do série výtvarných instalací. Ty budou připomínat brutální

zásah represivních složek na Národní třídě. Autentické vzpomínky pamětníků zazní z megafonů, které budou lemovat část trasy. Některé dokonce rozehrají tři desítky herců v divadelních obrazech.

Akce na Národní třídě

I Národní třída se letos 17. listopadu znovu stane dějištěm oslav svobody. Program Korza Národní začne 17. listopadu již v dopoledních hodinách a potrvá až do večera, pokračovat bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce.

Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Na Národní třídě toho bude k vidění ještě mnohem víc, tak vezměte rodinu a přijďte zavzpomínat na listopadové události, které se zapsaly do dějin.

Související články

Další články