Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

17. listopad 1989: Komunisté věděli, že jim zvoní hrana: Kocáb popsal tajná jednání před revolucí

Zdroj:
+ Dalších 6 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Nebýt brutálního zákroku komunistických bezpečnostních složek před 30 lety v Praze na Národní třídě, bůhví, jestli bychom dnes měli demokracii. Jedna z hlavních tváří revoluce ale redakci eXtra.cz prozradila, že představitelé opozice utajeně jednali už dva měsíce předem!

Michael Kocáb (65) byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a pamětníci si ho navždy budou vážit za to, že se mu podařilo vyhnat sovětské okupanty z republiky mnohem dříve, než kdy sami chtěli odejít. Byl u všech důležitých jednání, a tak ví i to, co ostatní ne.

Přípravy

Jak aktivista a hudebník prozradil redakci eXtra.cz, o tom, že se režim hroutí, byl přesvědčen ještě předtím, než 17. listopadu obušky zlámaly první kosti a způsobily první modřiny.

„Celková atmosféra té doby napovídala tomu, že se lámou kry. A to jsme ještě ani nevěděli o tvrdosti zásahu na Národní třídě. Nevěděli jsme, jak daleko to dojde, že se ale něco zásadního započalo, to ano. Už od 19. září jsme byli ale v jednání s lidmi od Ladislava Adamce, předsedy vlády ČSSR. Připravovali jsme se na schůzky, mělo jít o vyjednávání, ne o to, že by si nás jenom poslechl,“ prozradil nám Kocáb.

Osmělovali se

„Adamec a jeho poradce Oskar Krejčí se stále více osmělovali, jestli do toho mohou jít. Už dvacátého září došlo ke kontaktu mezi pravou rukou Václava Havla Jiřím Křižanem a Krejčím. Bylo to přímo před Strakovkou (Strakova akademie je sídlo vlády – pozn. red.). Ten o tom hned referoval Adamcovi. Už tehdy se to začalo lámat. Všichni komouši ale byli proti tomu, tam se hlavně trhali tihle dva chlapi. Nešlo ještě o předání vlády, tehdy byla móda kulatých stolů, stejně jako v Polsku, ale jednání už byla na spadnutí,“ tvrdí muž, který spolu s Michalem Horáčkem na jaře 1989 vytvořil občanskou iniciativu Most, která měla zprostředkovat jednání mezi vládnoucí stranou a zástupci opozice.

Kocáb ale nijak nezpochybňuje význam událostí na Národní třídě.

Jednání

Sedmnáctý listopad urychlil přípravy na jednání mezi budoucím Občanským fórem a premiérem,“ dodal bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny, který nedávno vydal knihu se svými zážitky z revoluce s názvem Vabank.

Více o roli Kocába během sametové revoluce čtěte také zde.

Portréty další hlavních tváří převratu:

Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Poslední šéf estébáků Lorenc tajným nařídil, aby nic nedělali

Mrtvého studenta Šmída stvořila nevyrovnaná holka a Petr Uhl

Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

Prezidentem měl být Dubček. Havel mu místo na Hradě vykoufkl

Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Související články

Další články