Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

17. listopad 1989 a jeho hrdinové: Kovář Petr Miller se stal miláčkem žen

17. listopad 1989 a jeho hrdinové: Kovář Petr Miller se stal miláčkem žen
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
jmění
Ostře řezaná filmová tvář, klidné vyjadřování a ruce s mozoly. Taková byla vizitka Petra Millera (78), který během revolučních dnů organizoval stávku a mezi studenty přivedl dělníky z ČKD. Když se stal ministrem práce a sociálních věcí, tak tápal. Vrcholová politika ho zastihla nepřipraveného. Přesto se pro mnoho lidí stal symbolem změny a úspěchu.

Petr Miller měl složité dětství. Maminka zemřela krátce po jeho narození a tatínek ho dočasně umístil do kojeneckého ústavu. Ve 14 letech Petr odešel z domu a vyučil se kovářem. Zdálo se, že do konce života bude dělníkem. Jenže rok 1989 vše změnil.

Vrcholným číslem Petra Millera byla generální stávka proti komunistickému režimu. Miller na Václavské náměstí dovedl dělníky z ČKD. Pro studenty a inteligenci to byl jasný signál, že za nimi stojí i tvrdě pracující Čechoslováci. Pak si ho vybral Václav Havel, který potřeboval veřejnosti představit nějakého skutečného dělníka.

Ve vládě Mariána Čalfy obsadil post ministra práce a sociálních věcí. Po rozkladu Občanského fóra se stal členem ČSSD. V roce 1993 kandidoval na předsedu strany, ale propadl. Po odchodu z vrcholné politiky působil mimo jiné jako personální ředitel firem Chemapol Group.

"Mám důchod 20 tisíc korun. A to, že je můj důchod nadprůměrný, vůbec není proto, že jsem působil jako ministr. Mám dobré peníze díky tomu, že jsem před revolucí pracoval v kovárně ČKD. S přesčasy jsem tehdy míval i 12 tisíc korun měsíčně hrubého. A jako federální ministr jsem pak dostával úplně stejný plat, tedy také 12 tisíc. A tohle mi dnes nikdo nechce věřit," uvedl v rozhovoru pro deník Aha!

Politiku stále sleduje, ale kroky Miloše Zemana (75) se mu nelíbí. V roce 1993 se Zemanem prohrál boj o předsedu ČSSD a od té doby mají napjaté vztahy. Miller byl třikrát ženatý a vychoval tři děti.

Dále můžete číst:

Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

Hlavní postavy 17. listopadu: Poslední šéf estébáků Lorenc tajným nařídil, aby nic nedělali

Hlavní postavy 17. listopadu: Mrtvého studenta Šmída stvořila nevyrovnaná holka a Petr Uhl

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

Hlavní postavy 17. listopadu: Prezidentem měl být Dubček. Havel mu místo na Hradě vykoufkl

Hlavní postavy 17. listopadu: Komárek radil Che Guevarovi a sliboval marku za 2 koruny

Charlotte Ella Gottová má nakročeno k hvězdné kariéře: Co jí radí Dara Rolins

Související články

Další články

Nejnovější kauzy