Bulharka Péťa Georgievová (†39) se přestěhovala do Česka za vidinou vyššího výdělku. Nechtěla, aby se svou rodinou skončili na ulici. Ve své zemi měla totiž velké finanční problémy a musela se starat o dvě děti. Našla si tak práci v České republice.

Za práci jí bylo slíbeno asi 27 tisíc korun. Za tyto peníze ale musela pracovat 16 hodin denně, šest dní v týdnu. I když byla unavená, myslela na svoje děti a náklady spojené s hypotékou.

Ignorovala unavené tělo a pracovala opravdu tvrdě. Jenže takový nápor neunesla a stala se tragédie. Péti praskla cévka v mozku. Týden bojovala o život v nemocnici a pak zemřela. „Zrovna když misi dokončila a rodina začala plánovat návrat do vlasti, stala se strašná tragédie – po týdenním boji o život Péťa v Plzni zemřela. Důsledkem byla prasklá cévka v mozku,“ popisuje okolnosti smrti Alena Velcheva, která nyní organizuje sbírku na převoz těla zpět do Bulharska.

Alena vyzývá na Facebooku všechny dobré lidi, aby pomohli dostat Péťu domů. Zkoušela i jednat s úředníky bulharského velvyslanectví v Praze, byla ale odkázána na pohřební službu.

„V rámci repatriace jsme se postarali o administrativní část, do 6. dubna je však třeba zaplatit zhruba 41 tisíc korun za dopravu,“ říká Alena. Status teď koluje po internetu, lidé se ptají, kolik takových lidí v Česku pracuje, kteří musí dřít stejně jako Péťa, aby uživili rodinu.