Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

15 tvarů vzácných minerálů: Drúzy, geody, kabošony, tromlované kameny… Jak je poznáte a k čemu slouží?

Křišťálové geody zajisté ozdobí váš interiér.
Zdroj: www.mineraly.cz
+ Dalších 10 fotografií

S drahými kameny a léčivými minerály se lze setkat nejen v mnoha barvách a všech možných velikostech, ale také v různých tvarech, každý tvar má potom své specifické vlastnosti a účinky.

Jedná se o kameny přímo vyňaté z lůna přírody, jejich tvar nebývá posléze už příliš měněn.

Minerály by měl upravovat odborník, neboť jejich korekcí může dojít ke změně původních vlastností.

1. Bloky a bločky

Bloky jsou střední až velké kameny v přírodním stavu, případně jen lehce upravené, s hranami, nepravidelnostmi, někdy i s vadami.

2. Broušené kameny

Broušení kamenů a minerálů je náročný proces, dá se jím mnohé získat, ale také hodně pokazit.

3. Donuty

Donut má tvar kolečka s otvorem uprostřed. Je vhodný k nošení jako šperk i k přikládání na tělo.

4. Drúzy

Drúza je shluk (agregát) srostlých krystalů na společném podkladu. Tyto trsy oplývají velkou silou, používají se na ochranu větších prostor či k nabíjení jiných kamenů.

5. Fasetový brus

Precizně provedený fasetový brus (faseta = broušená plocha) může navýšit energii minerálu až na 100 %, ovšem již malé odchylky od správného tvaru mohou kámen zničit.

6. Geody

Geoda je dutina v horninách se stěnami pokrytými krystaly čnějícími dovnitř. Jedná se o mimořádně mocný zdroj energie, geody též přináší vnitřní klid, zmírňují napětí a zahání stres.

7. Kabošony

Kabošon (setkat se můžete i s pojmy mugle a čočkovec) je kámen vybroušený dokulata s rovnou spodní plochou, což při pokládání na tělo umožňuje větší přenos energie.

Kabošony se používají při výrobě šperků. Zvláštním tvarem je tzv. mýdlo (někdy uváděno jako hmatka), kdy je kámen vybroušen do oválného tvaru, jímž se provádějí masáže.

8. Koule

Tento nejdokonalejší tvar disponuje energií koncentrovanou do středu, účinnost koulí dosahuje až 90 %. Koule se používají také k věštění, jako okna do minulosti a budoucnosti.

9. Krystaly

Krystaly mají obrovskou energii, která je navíc tvarově usměrněna. Pomocí hrotů krystalů lze provádět akupunkturu, vhodně vytvarovaný kámen se pak dá použít k akupresuře reflexních bodů.

Mezi speciální tvary krystalů náleží tzv. masážní tyčky (léčitelské hůlky), mnohdy jsou to uměle vypěstované nerosty.

Krystaly v podobě krychle v sobě shromažďují energii, odsávají negativní energii a proměňují ji v pozitivní.

10. Merkaba

Merkaba má tvar hvězdného čtyřstěnu, skládá se ze dvou čtyřstěnů propojených do sebe. Jde o velice mocný zdroj síly, napomáhá k hluboké meditaci, vizualizaci a propojování energií.

11. Obelisky

Obelisk je vysoký štíhlý hranol, jenž se zužuje do výšky, dokáže přenášet energii.

12. Pyramidy

Pyramida má tvar čtyřbokého jehlanu s účinností až 95 %. Přiložení hrotu pyramidy v místě třetího oka vyvolává vize, vrchol pyramidy se rovněž hodí k provádění akupresury.

13. Tromlované kameny

Tromlované (tamblované, omleté) kameny, placky a placičky vznikají omíláním kousků kamenů v bubnech, výsledkem je zaoblený kámen s vysokým leskem. Při pohrávání si s leštěnými kameny se výborně stimulují konečky prstů.

14. Valouny a valounky

Valouny mají oblý tvar, tento přírodní kámen byl ponořen delší čas ve vodě (kupříkladu v potoce), která mu hrany ohladila. U malého kamene hovoříme o oblázku.

15. Vejce

Vejce symbolizuje zrození, úrodnost a tajemství života, přičemž špička vajíčka se považuje za aktivní a základna za jeho uklidňující část.

Speciální tvary – křížek, anděl, různé figurky zvířat apod.

Takto vybroušené kameny plní především estetickou funkci, fungovat mohou i jako amulety a talismany.

Tisíce čarokrásných kamenů a minerálů všech barev, tvarů a velikostí, mezi nimiž vynikají obří ametystové geody a křišťálové drúzy, najdete v komplexu Mineralia, kde sídlí v luxusních prostorách v centru Prahy největší výstava a obchod se šperky, drahými kameny a dekoracemi z minerálů ve střední Evropě.

Související články

Další články