Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

13 let od smrti Karla Svobody: Unikátní fotky s malým synem, Gottem a první ženou

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 17 fotografií
výročí
Hudební skladatel Karel Svoboda (†68) odešel 28. ledna 2007 a většině lidem v republice se zatajil dech. Když přišla zpráva o tom, že se měl navíc sám zastřelit, nechtěl tomu snad nikdo věřit. Počet truchlících na jeho pohřbu byl tak obrovský, že se ani nevešel na nádvoří strašnického krematoria. Třináct let po tragické události ještě zdaleka nejsou všechny rány zahojené, syn Petr (39) se ale snaží na tátu myslet s láskou.

Petr, který by dodnes nedal ruku do ohně za to, že u táty šlo skutečně o sebevraždu, se na událost rozhodně nesnaží zapomenout. „Ani by to nešlo. Spíš je třeba to přetavit na pozitivní energii a vzpomínky, vybavit si ty hezké společné věci. Je to smutné výročí, nicméně smutek je součást života,“ řekl eXtra.cz skladatelův syn.

„Vím, že tehdy byla snaha z táty udělat blázna. Některým lidem by to vyhovovalo. Ale on byl tehdy i za psychiatrem, který mu řekl, že nemá problémy psychického rázu, že jsou existenciální,“ doplnil Petr Klein Svoboda ke zvěstem, které se tehdy šířily.

Nový dokument

Karlu Svobodovi aktuálně vznikl dokumentární film Karel Svoboda: Šťastná léta, který režíroval právě Petr. Film mapuje nejplodnější období Svobodova života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě vzpomínek jeho blízkých a kolegů, mezi kterými nechybí například Karel Gott, Helena Vondráčková, Karel Šíp či Michal David, jsou v dokumentu vůbec poprvé zveřejněny i soukromé archivní záběry, které osvětlí i skladatelův vnitřní život. Film je aktuálně v kinech.

Nesmírně talentovaný Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze, zemřel 28. ledna 2007 v Jevanech u Prahy zastřelen střelnou zbraní, kdy policie potvrdila verzi sebevraždy. Jeho pohřbu se ve strašnickém krematoriu účastnily tisíce lidí, zněly jeho nahrávky a smuteční řeč tehdy pronesl zpěvák Petr Muk.

Související články

Další články