Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

13. komnata Ivana Bartoše: Lídr pirátů v exkluzivní zpovědi vyvrací mýty o své osobě

+ Další 4 fotografie

Ivan Bartoš (41) je zejména před volbami do Sněmovny terčem řady dezinformací. Na sociálních sítích ho někteří lidé démonizují a nesmyslně označují jako feťáka či alkoholika. I proto předsedu Pirátů vyzpovídala na toto a řadu dalších témat herečka Daniela Kolářová (74). Bartoš ve videu, které Pirátská strana poskytla exkluzivně pro eXtra.cz, mluví o svém divočejším mládí, ale také o tom, jak rozumově dozrál, kdy přestal pít alkohol a jak ho změnila role otce a manžela. Spolu se svou ženou Lydií tak přímo vyvrátil nejdivočejší fámy, které se šíří nejen v internetových diskuzích.

Je běžné, že si politici chrání svůj soukromý život, zejména s ohledem na rodinu. To je také případ Ivana Bartoše. "Lidé se mě pořád vyptávají na to, jak to mám s rodinou, jaký vedu život a na mou minulost. Nechtěl jsem to moc na veřejnost tahat. Ale na druhou stranu jednou jsem v politice, a tak jsem veřejná osoba," uvedl pro eXtra.cz předseda Pirátů, který nechal národ nahlédnout do svého soukromí přes patnáctiminutovou zpověď vedenou herečkou Danielou Kolářovou.

"Ve videu říkám, jak to v mém životě bylo a je. Jsme v poměrně tvrdé kampani, třeba i touto cestou lidé pochopí, jaký jsem člověk, co pro mě znamená rodina, co pro mě znamená dělat politiku a také co jsem na cestě životem všechno prožil," říká o zpovědi Bartoš. V ní se věnuje jak svému mládí, tak i vstupu do politiky, ale i třeba založení rodiny.

Máma učitelka

Ivan Bartoš měl cestu životem do určité míry nalajnovanou faktem, že je synem učitelky. "U nás v rodině se kladl opravdu velký důraz na vzdělání," usmívá se politik pyšnící se titulem PhD, který vystudoval teologii a filosofii a má malý a velký doktorát z informační vědy. Informatika Bartoše ostatně před vstupem do politiky velmi slušně živila.   

Marihuanu nekouří

Šéf Pirátů neskrývá, že si v mládí užíval života naplno jako každý jiný. Zároveň studoval, pracoval na plný úvazek, chodíval hrát na harmoniku do hospod i dělal dýdžeje na různých párty. "I když mě tím spousta lidí mlátí po hlavě, já už dávno ani nekouřím marihuanu," říká Bartoš, přestože mají Piráti v programu legalizaci konopí.

To má ale svůj důvod. "Konopí má prokazatelně léčivé účinky, používají ho hodně senioři, například na léčbu bolestí kloubů nebo na kožní problémy. Zdá se mi absurdní, že by měl být někdo trestán za to, že si vypěstoval pět rostlin na zahradě a dělá si z nich mastičku," vysvětluje politik a dodává, že legalizace konopí zároveň sníží prodej na černém trhu.

Sáhl si na dno

Jednou z častých dezinformací je to, že Bartoš holduje alkoholu. Není tomu tak přitom už více než sedm let. Náročný program spojený s prací a zakládáním strany si totiž v jeden moment vyžádal svou daň. Bartoš před třinácti lety zažil náhlou panickou ataku, následně mu při stavbě pódia na jednom z pirátských festivalů zkolabovala plíce a musel do nemocnice. Pak přišla náročná kampaň do evropských voleb v roce 2014, kdy Bartoš zažil poslední velké varování.

"Jedete, hrajete, každý vás na něco pozve, dáte si panáka... Tam musím říct, že jsem si sáhl na dno. Z toho období pocházejí ty zaručené zprávy, že jsem se musel léčit. To je ale blbost, já jsem si prostě jenom uvědomil, že takhle to dál nejde. Začal jsem cvičit, systematicky odbourávat stres a neškodit si svému tělu. Alkohol byla taková berlička, ale věci, které dělám dnes, by nešly zvládat s tím životním stylem, který jsem vedl dřív," vysvětluje dlouholetý abstinent Bartoš s tím, že by rád odhodil i cigarety.

Chce být dobrým manželem

Velkou měrou se na této proměně zasloužila i Bartošova manželka Lydie. "Uvědomil jsem si také, že chci být dobrý přítel a také manžel. Dozrál jsem k momentu, že už nejsem ten člověk, který se umí postarat jen o sebe, ale musí také vzít zodpovědnost za jiné," říká šéf Pirátů, který se v minulém roce stal otcem. S Lydií vychovává kromě nevlastní dcery Amélie (15) i syna Bertrama (1). Manželé prozradili, že se těší na první společné Vánoce, které už bude malý Bertík víc vnímat, a hlavně si celá rodina po volbách užije společně strávený čas.

Související články

Další články