Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

12 zajímavostí o komedii století S tebou mě baví svět: Nápad měla Poledňáková z večírku!

Komedii století natočila před 34 lety režisérka Marie Poledňáková.
Zdroj: Ústřední půjčovna filmů
+ Dalších 8 fotografií
Komedie století vznikla rukou režisérky Marie Poledňákové už před 34 lety. Dosud je mezi Čechy velmi oblíbená a nikdo si bez ní Vánoce už nedovede představit. Na příběh plný nesmírně vtipných momentů zkrátka nedáte dopustit. Možná si myslíte, že ho znáte dokonale, ale těchto 12 věcí jste o filmu zaručeně netušili!

1. První šok filmaři zažili, když si představitelka malé Dášenky při scéně s kadibudkou zlomila ruku. Sádru až po rameno nosila dva a půl měsíce. Další dramatická situace nastala, když se kočárek s Matýskem doopravdy z kopce rozjel dolů. Zachytil ho až polesný. Při natáčení už kočár pro jistotu jistilo lano, podobně jako kanoi, na níž se sáňkovalo.

2. Stačilo málo a roli Alberta Horáka získal jiný herec. Poledňáková pochybovala, zda Július Satinský zvládne fyzicky náročné úkoly. Václav Postránecký, představitel Michala Adámka, ji však ubezpečil, že kolega Satinský v minulosti externě spolupracoval s Horskou službou ve Vysokých Tatrách, a tak režisérka poslala scénář do Bratislavy.

3. Těsně před natáčením napadl na kopci, kde byla chata, asi metr a půl sněhu. Sníh z chalupy Apalucha se sesunul, a aby už se dál nepohyboval, režisérka do něj zapíchala čtyřicet lahví šampaňského

4. Zdena Studenková vymyslela během natáčení pro píseň Sladké mámení specifickou choreografii. Ta se ujala natolik, že ji poté převzala i zpěvačka Helena Vondráčková (70) a choreografie se stala oficiální.

5. Dětští herci si s odstupem času stěžovali na scénu, ve které se nazí koupali v horské chatě, protože spolužáci se jim kvůli tomu dlouho posmívali.

6. Přestože Pepíno a Dášenka prožívali ve filmu dětskou lásku, herečtí představitelé těchto dětských postav se ve skutečnosti neměli rádi. Mimo kamery nemohli být pohromadě, jinak se hned začali prát.

7. Námět filmu si režisérka Marie Poledňáková vyslechla na večírku, kde si několik mužů povídalo o společné zimní výpravě.

8. Představitel Bertíka byl mezi dětskými herci nejstarší, bylo mu už 9 let. Přestože byl pozván na konkurz, původně vůbec nechtěl přijít. Přesvědčili ho až rodiče, že by to měl zkusit.

9. Do role malého Matýska hledala režisérka pro jistotu dvojčata. Nakonec si vybrala ani ne dvouletého Lukáše Pelánka, který si z natáčení vůbec nic nepamatuje. Že Matýsek je on, mu prozradila maminka až v sedmi letech.

10. Dramaturg Beránek chtěl, aby ze scénáře byly vymazány scény, v nichž např. tátové koupou děti nebo Michal chodí v zástěře a Albert Horák ho operuje.

11. Herci měli od režisérky Poledňákové zakázáno při natáčení popíjet. Vždy kontrolovala, zda nemají nějakou láhev. Vyřešili to tak, že dávali alkohol dětem do batůžku.

12. Pepa v podání Pavla Nového v noci vybíhal za dívčím zájezdem z Krkonoš. Doběhl až do Karlovy Studánky, která je ale ve skutečnosti vzdálená přes 180 km.

Film S tebou mě baví svět, jenž byl oficiálně vyhlášen komedií století, můžete vidět v pátek ve 20.20 na TV Nova. Podívejte se také, jak dnes vypadají děti z tohoto legendárního sním­ku

Související články

Další články