Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

12 tajemství, které tabákové firmy chtějí držet pod pokličkou

To, že kouření škodí našemu zdraví, je všeobecně známá věc.

Kouření sice už pomalu zvoní hrana (stále více zemí ho na veřejných místech zakazuje), nicméně spousta lidí si svůj život bez cigaret nedokáže představit. Pro všechny příznivce i odpůrce kouření tu máme pár zajímavých čísel – některá z nich se sice vztahují jen k USA, ale i tak podle nás stojí za zamyšlení.

 1. Kouření (respektive nemoci, které způsobuje) je nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech.
 2. Užívání tabákových výrobků má v Americe každý rok na svědomí více lidských životů než virus HIV, drogy, alkohol, sebevraždy, vraždy a automobilové nehody dohromady.
 3. Ve Spojených státech každoročně zemře přibližně 50 000 pasivních kuřáků.
 4. Cigaretový kouř každý rok zvýší množství skleníkových plynů v atmosféře o téměř 8 miliard kilogramů.
 5. Kvůli pěstování tabáku je ročně vykáceno přibližně 500 000 akrů lesa.
 6. Kdyby pěstitelé tabáku z celého světa raději pěstovali potraviny, mohli by nakrmit více než 70 % hladovějících lidí.
 7. V roce 2012 cigaretové koncerny utratily celkem 27 milionů USD za lobování u vládních agentur a členů Kongresu Spojených států.
 8. Cílovou skupinou velkých tabákových společností jsou i děti, přestože veřejnosti jejich představitelé tvrdí, že mládež by kouřit neměla.
 9. Tabákový průmysl vynakládá obrovské prostředky na to, aby se ujistil, že kuřáci se své závislosti jen tak nezbaví. Speciální akce, slevové kupony, poštovní zásilky atd. přijdou každý rok na přibližně 400 USD za zákazníka.
 10. V poslední době zažívají svůj boom drahé a neregulované e-cigarety.
 11. A co víc, tyto e-cigarety jsou nabízeny v různých příchutích (třešně, jahody, vanilka…), aby snáze zaujaly nejen dospělé, ale i dospívající děti.
 12. Účinky e-cigaret na lidské zdraví stále nejsou dostatečně prozkoumány. Zdravotnická zařízení i regulační orgány se domnívají, že jde o pouhou „bránu“ k závislosti na nikotinu.

Pokud jste dočetli až sem, neváhejte a napište nám do diskuse, proč kouříte (či naopak nekouříte) vy. Jste názoru, že rizika kouření jsou zbytečně zveličována, nebo by se podle vás cigarety měly zakázat úplně?

Související články

Další články