Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

12 nejděsivějších čertů historie: Pekelník, který vraždil děti a bílý ďábel

+ Dalších 8 fotografií
galerie
V pátek 6. prosince se slaví svátek sv. Mikuláše, ale na koledu se odjakživa chodí 5. prosince. U nás chodí Mikuláš, Američané ho znají jako Santu a třeba v Jižní Americe mu přezdívají Papa Noel. Za dob inkvizice bylo zakázáno, aby se lidé převlékali za čerta. V polovině 17. století se na vesnicích ovšem začal šířit zvyk návštěv Mikuláše a čerta v domácnostech. Dnes mají čerti mnoho podob. Vy se v galerii můžete podívat na ty nejděsivější.

Už od nejstarších dob chodil Mikuláš v doprovodu anděla a jednoho nebo dvou čertů. Čerti nemají velkou tradici jen u nás, ale i v Rakousku a Německu. Zatímco v Česku jsou čerti vykreslováni jako roztomilá a trochu nemotorná stvoření, tak v Rakousku a Německu jde o dost děsivé bytosti.

Krampus

Krampus je jeden z nejděsivějších čertů, rohatý pekelník, který doprovázel svatého Mikuláše především v Německu.

Krampus nosí na zádech pytel a má své kořeny už v předkřesťanských dobách. Kromě pytle a řetězu má na zádech Krampus ještě koště z březových větví, kterým občas někoho sešvihá.

Na krku mu většinou visí obrovský zvonec. Děsivé masky jsou vyřezány z lipového nebo borového dřeva. Rohy, které jsou i přes metr dlouhé, se používají z pravé zvířecí kůže, nejčastěji beraní, mufloní, kamzičí nebo třeba jelení.

Bělásek

Už jak název napovídá, tak dalším parťákem svatého Mikuláše byl čert, který byl celý bílý. To ale neznamenalo, že by byl o něco méně děsivější než jeho ostatní kolegové. Pravdou ale je, že na děti je podle tradice hodnější než ostatní čerti.

Tahle tradice bílého čerta je populární hlavně v severním Německu, kde hodným dětem dává do punčochy dárky a těm zlým uhlí. Jinde v Německu chodí Ruprecht.

Černý Petr

Černý Petr je známý také jako Zwarte Piet a chodí se svatým Mikulášem v Nizozemsku. Traduje se, že se mu tak říká, protože se spouští domů k dětem komínem a vždycky se zašpiní. Děti ale netrestá, nosí jim dárky.

Černý Petr je sice jeden z mírumilovnějších čertů, ale kdovíjak dobře nevypadá. Oči má rudé a podlité krví a celý je špinavý.

Otec biče

Otec biče je populární ve Francii. Tam se mu říká Père Fouettard a jedná se o jednoho z nejhorších čertů.

Jde o trojnásobného vraha dětí, kterého měl svatý Mikuláš napravit .

Teď chodí Père Fouettard společně se světcem a bičuje už jen neposlušné a zlé děti.

Související články

Další články