Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

12 jídel, kterými maminky ubližují svým kojencům! Dámy, toto jim opravdu nedávejte

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Matka je zvláštní tvor. Na jednu stranu se všeho děsí, pak zase nesmyslně riskuje. Některé matky tvrdí, že když to mohou jíst ony samy, tak je to dobré i pro jejich mimíska. Jenže odborníci se takového trendu děsí. Tady je 12 jídel, na která si dávejte velký pozor. Kojencům jimi můžete velmi ublížit. Pokud tvrdíte, že vaše matka to dělala stejně a vy jste byli v pohodě, pak vězte, že toto jsou názory odborníků a lékařů. Ano, některé miminko sní vše a nic ho nerozhází. Jiné ale musí vše dostávat doslova po kapkách.

Dámy, když budete kojencům dávat k jídlu tyto potraviny, zaděláváte jim na velké zdravotní problémy.

1. Citrusy

Jasně, takový pomeranč nebo citron mají hodně vitaminů. Ale pro malé děti mohou být citrusy nebezpečné a mohou vyvolat silnou alergickou reakci. Odborníci radí, že ideální doba pro první seznámení s citrusy je kolem jednoho roku věku. Ale jedním dechem dodávají, že je nutné začít opatrně – doslova po kapkách. Podrobnou analýzu najdete ZDE.

2. Mléko

Kravské mléko (mléčná bílkovina) opět patří mezi silné alergeny. Lékaři doporučují dávat kravské mléko dítěti až od dvou let. Alergie na kravské mléko je u dětí velký problém. Alergologické testy nejsou průkazné a výsledky bývají často zkreslené, ať už falešně pozitivní či negativní. Více k celé problematice kravského mléka a kojenců najdete ZDE.

3. Vejce

Opět velmi silný alergen. A to někdy stačí opravdu jen olíznout skořápku a problém je na světě! Nejčastějším vyvolavatelem alergie na potraviny jsou bílkoviny kravského mléka, méně často vaječného bílku, u starších kojenců se přidávají ještě bílkoviny mouky a sóji – detailní názor lékařů najdete ZDE.

4. Ořechy . Dát kojenci ořech? To může opravdu jen šílenec. Jenže ořechy jsou v pečivu a matky si to často neuvědomují. Pozor na to! Nebezpečnou alergickou reakci umějí vyvolat třeba oblíbené burské oříšky. Názor odborníků na ořechy najdete ZDE.

5. Rajčata

Syrové rajče ze zahrádky? Dětem ho nedávejte. A už vůbec jim nedávejte chemicky ošetřené rajče ze supermarketu. Rajče může vyvolat takovou reakci na dětské pokožce, že vaše miminko pak bude vypadat jako spálené horkou vodou – více najdete ZDE.

6. Cibule a pórek

Platí tu to samé jako v případě rajčátek. Prostě to miminku raději dávat nezkoušejte.

7. Rohlíky

Miminko žužlající rohlík a housku je sice roztomilé, ale jde mu o zdraví. Pšeničná mouka obsahuje lepek a u dítěte se může vyvinout nemoc zvaná celiakie. Velkou odbornou studii publikovali švédští lékaři už v roce 2002 – najdete ji ZDE.

8. Piškoty

Platí to samé jako u rohlíku. Kromě pšeničné mouky obsahují piškoty také vejce a cukr. Musíte to svému miminku opravdu dávat? Velkou studii o vlivu mouky na kojence najdete ZDE.

9. Cukr

Cukr je prostě jed. Do dětského těla nepatří – názor odborníků na sladidla najdete ZDE.

10. Med

Ano, med je lepší než cukr. Ale obsahuje stopy pylu. To znamená, že své miminko opět můžete ohrozit alergeny. Pokud vás zajímá, co si o medu myslí lékaři, podívejte se ZDE.

11. Kakao

Je to silný alergen, ale alergie na něj je poměrně vzácná. Dítě se první měsíce života bez kakaa jistě obejde. Kakao je bohaté na obsah dráždivých látek, tzv. biogenních aminů, které vyvolávají silné svědění.

12. Syrová zelenina ze supermarketu

Když vidíte uprostřed ledna nádherný salát a cukety, tak si buďte jistá, že z domácí zahrádky to nebude. Tohle vyrostlo někde v Maroku ve skleníku a má to v sobě tolik zákeřných látek, že se téhle lákavě vypadající zelenině raději vyhněte obloukem – odbornou studii najdete ZDE.

Související články

Další články