Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

12 dobrovolníků má zvláštní brigádu: Musejí devět týdnů jen ležet, pomůže to výzkumu pro let na Mars

Dobrovolníci leží devět týdnů v šestistupňovém sklonu, simuluje se tak
pro jejich orgány stav beztíže. Maska je i na Zemi důležitá, měří
spotřebu kyslíku a výdej oxidu uhličitého.

Devět týdnů musí strávit dvanáct dobrovolníků v poloze ležmo, šest stupňů pod úrovní vodorovné hladiny. Přesně tato poloha má totiž na lidské tělo stejné účinky jako létání ve stavu beztíže.

Pozorují je vědci z francouzského institutu Medes v Toulouse a provádějí různé testy, aby dostali co nejpřesnější obraz toho, co se bude dít s kosmonauty při dlouhém letu na Mars a jeho dalším osidlování.

Dobrovolníci kromě lékařských testů podstupují i dietu, aby bylo jasné, jak strava přijímaná v tomto úhlu ovlivňuje tělo. Dobrovolníci nemají povoleny žádné návštěvy a po devíti týdnech je čeká skoro měsíční rekonvalescence, aby se zase vrátili zpět do laboratoře a podstoupili další tři týdny vleže.

Výzkumy jsou důležité pro chystané lety na Mars, které již klepou na dveře. Plány nejen NASA, ale i vědců a vizionářů jdou ještě dál a předpokládají brzké osidlování rudé planety. A právě dlouhý let ve stavu beztíže je kamenem úrazu pro lidské tělo. Francouzský výzkum s ležícími dobrovolníky by tak měl eliminovat veškerá nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat

Další články