Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

110 let by slavila Adina Mandlová: Proč spala s jedním z nejbližších mužů Adolfa Hitlera?

110 let by slavila Adina Mandlová: Proč spala s jedním z nejbližších mužů Adolfa Hitlera?
Zdroj: achiv
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
narozeniny
Pokud by něco nedokázal spočítat ani geniální matematik, pak jsou to rozhodně milenci prvorepublikové herečky Adiny Mandlové (†81). Jeden ze zástupu mužů, kteří s hvězdou filmů Kristián, U pokladny stál nebo Přítelkyně pana ministra něco měli, ale přece jenom vybočoval. Byl to údajně přednosta kanceláře nacistického vůdce Adolfa Hitlera (†56).

Adina Mandlová by dnes slavila 110. narozeniny. Narodila se jako Jarmila, ale jméno si záhy změnila. Dcera železničního inspektora z Mladé Boleslavi se vypracovala v jednu z největších filmových hvězd prvorepublikového Československa. Ačkoliv byla slavná a platila za sexsymbol 30. let minulého století, její život byl jedno velké trápení.

Už jako 16letá měla milence, se kterým se toulala po noční Praze. S dalším otěhotněla a šla na první potrat, načež se vrhla do náruče herce a režiséra Huga Haase (†67). Byl tak trochu závislý na kokainu, takže se nezřídka kdy stávalo, že za bílý prášek utratil všechny peníze a nájem za něj musela zatáhnout Mandlová. "Nezbylo mu každou chvíli na domácnost a já musela sáhnout do vlastní kapsy," vzpomínala na Haase.

Sex s nacistou

V hereččině případě se nedá mluvit o jediném osudovém vztahu, ale ten s majitelem stavební firmy Fredem Scheinerem Svítilem mezi ně patřil. Do mimořádně žárlivého podnikatele židovského původu se zamilovala v roce 1939. Během druhé světové války mu hrozila smrt. Adina nehodlala jeho život ponechat náhodě. Výměnou za jeho bezpečnost se údajně vyspala s přednostou kanceláře Adolfa Hitlera

Svítil ale nedokázal pochopit, že ho Adina podvedla, a manželství se začalo rozpadat. Mandlová to neustála a pokusila se o sebevraždu.

Když se vzpamatovala, vzala si malíře Zdeňka Tůmu, který se však za půl roku zabil. Potom otěhotněla s ženatým hercem Vladimírem Šmeralem. Nechtěl kvůli ní opustit manželku, skončil v koncentračním táboře a Mandlová potratila. Skončila válka, ale pro Adinu to štěstí neznamenalo. V Československu se na ni dívali jako na kolaborantku s nacisty, dokonce šla na čas za mříže.

Štěstí s gayem

Z vězení ji nakonec propustili, a tak raději prchla do Anglie. Po dalších dvou neúspěšných manželstvích si vzala homosexuálního návrháře Bena Pearsona, s nímž postupně žila na Maltě a v Kanadě. Navzdory jeho orientaci si s ním Mandlová rozuměla ze všech svých partnerů vůbec nejlépe a nejdéle.

Pearson v roce 1990 zemřel a Adina Mandlová se vrátila do Československa Chvíli bydlela v Karlových Varech, odkud odešla na zámek Dobříš u Příbrami. V tamější nemocnici vydechla 16. června 1991 naposledy, bylo jí 81 let. Na úmrtním listě stálo jméno Jarmila Pearson po posledním manželovi.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy