Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

11 let od úmrtí herecké legendy Svatopluka Beneše: Náručí plachého milovníka prošla Adina Mandlová i Lída Baarová

Zdroj: Facebook/Filmy pro pamětníky
+ Dalších 5 fotografií
Kromě Zity Kabátové byl nejdéle žijícím pamětníkem zlaté éry českého filmu v době první republiky i herec Svatopluk Beneš, který odešel do hereckého nebe přesně před 11 lety. Nezapomenutelný herec patřil mezi elegány filmového plátna, jehož kolegyněmi byly i hvězdy jako Lída Baarová, Adina Mandlová nebo Nataša Gollová.

Svatopluk Beneš se narodil 24. února 1918 v Roudnici nad Labem do rodiny traťmistra. Po absolvování Pražské konzervatoře dostal angažmá ve vinohradském divadle.

Ve filmu se poprvé objevil v roce 1934 ve vedlejší roli ve snímku Hudba srdcí. Klíčovým obdobím se pro něj stala druhá světová válka, kdy o něm všichni hovořili jako o novém a velkém talentu.

Beneš byl obsazován do rolí filmových milovníků – první milostnou scénu si zahrál ve filmu Ohnivé léto s Lídou Baarovou „Měl jsem hroznou trému, když jsem ji měl políbit do výstřihu. Ale Lída mi řekla: Jenom se neboj a pořádně mě bafni. Tak jsem to udělal,“ vzpomínal na své začátky v jednom z rozhovorů Beneš.

Za války se mimo jiné objevil i ve filmech Noční motýl nebo ve filmovém zpracování Pohádky máje od Otakara Vávry, kde měl poprvé hlavní roli.

Do paměti diváků se Beneš vepsal také svým ztvárněním nadporučíka Lukáše v Dobrém vojáku Švejkovi a v jeho pokračování Poslušně hlásím. Na svém kontě měl nepřeberné množství divadelních, filmových i seriálových rolí, mezi něž patří například Hostinec U kamenného stolu, Dědeček automobil nebo Člověk proti zkáze. Jeho posledním filmem byl snímek Želary

Jeho hereckou náručí prošla řada ženských hvězd 30. a 40. let, ale jak sám přiznal, byl spíše milovníkem na plátně než v životě. Výjimkou byla jen Adina Mandlová, s níž tvořil krátkou dobu pár.

Elegán filmového plátna v roce 1998 získal cenu Thálie za celoživotní dílo. Zemřel v 89 letech 27. dubna 2007 po dlouhé nemoci, kvůli které byl více než čtyři roky upoután na lůžko.

Související články

Další články