Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

12 let od úmrtí Josefa Vinkláře: Doktor Cvach byl podle kolegů podlým kariéristou

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Smutné výročí
Dnes je tomu přesně dvanáct let, kdy filmový svět opustil herec Josef Vinklář. Ten vynikal nesporným talentem, byl skvělým bavičem a vypravěčem. Jeho kolegové o něm ale říkají, že byl jen výborným hercem. K mnoha z nich se totiž nezachoval fér a byl prý tak trochu potvora a sobec.

Josef Vinklář se narodil 10. listopadu 1930 ve vesničce Podůlší v Českém ráji. Kvůli velkému požáru, který u nich doma vypukl, rodina přišla o střechu nad hlavou a musela se stěhovat do Prahy. Nikdo tehdy netušil, že tento tragický moment odstartuje Vinklářovu budoucí kariéru.

Josef byl odmalička uličník a často po něm šla policie. Po měšťance nastoupil do učebního kurzu a spolu s tím začal hrát v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Herectví se učil v Divadle Voskovce a Wericha, působil také v Divadle satiry.

Mezi kolegy z divadla mnoho přátel neměl. Ačkoliv se choval jako profesionál a na zkoušky chodil připraven, ke svým spolupracovníkům byl údajně velmi netolerantní. Rád upozorňoval na jejich chyby a na place kvůli němu bývalo dusno. Mnoho lidí, kteří se pohybovali v jeho okolí, uvedlo, že se nebál jít přes mrtvoly. „Pepa byl s***ě. Měl diář, kam si psal poznámky, co kdo kdy a kde řekl. To aby měl všechny v šachu. Pak se jednou ožral, zapomněl ho v divadle na záchodě a manžel ho našel. Máme ten diář doma, ale já ho nikomu nedám. Jsou v něm informace o lidech, kteří ještě žijí nebo dožívají a když ho nezveřejnil Míla, neudělám to ani já,“ prozradila poměrně nedávno spisovatelka Mirka Besserová, vdova po Vinklářově hereckém kolegovi Vilému Besserovi.

Lidi mu nemohli zapomenout ani fakt, že v roce 1988 stanul na Václavském náměstí vedle tehdejšího vedoucího tajemníka pražského Městského výboru KSČ Miroslava Štěpána. Leccos o jeho charakteru vypovídá i to, že měl podrazit režiséra Jiřího Sequense, kterého často navštěvoval a prosil jej o role. Když se v roce 1989 změnil režim, přestal se s ním stýkat a nikdy jej prý už nepozdravil.

Moc hezky o Vinklářovi nemluví ani jeho druhá žena, spisovatelka Ivanka Devátá. Ta herci vytvářela zázemí, čekala na něj noc co noc, než se vrátí z opileckého tahu či z náruče jiné ženy. Soužití s ním Devátou poznamenalo natolik, že skončila na psychiatrii.

Láskou jeho života zůstalo divadlo. „Víte, co je zajímavé? Nikdy jsem sám v sobě nevyřešil dilema, zda je pro mě vztah se ženou hodnotnější než kamarádi. Bez kamarádů neumím žít,“ uvedl v jednom z posledních rozhovorů.

Josef Vinklář ztvárnil na stovky filmových i di­vadelních rolí. Tou nejznámější byl inspektor Bouše v seriálech Hříšní lidé města pražského a Pa­noptikum města pražského a doktor Cvach v televizním seriálu Nemocnice na kraji města. Do hereckého nebe odešel 18. září 2007 ve věku 76 let.

Související články

Další články