Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

11 celebrit, které trpěly Alzheimerovou chorobou: Columbo i Květa Fialová měli demenci

+ Dalších 8 fotografií
Zákeřná choroba
Alzheimerova choroba je velmi závažným onemocněním, při kterém člověk ztrácí mozkové buňky. Začíná to zapomenutou peněženkou, ale nemoc se rychle může proměnit v totální neschopnost postarat se sám o sebe. Tímto onemocněním trpěla i řada slavných celebrit.

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby každoročně připadá na 21. září. Alzheimerova choroba nebo zkráceně demence je závažné onemocnění mozku. Člověk postupně přichází o mozkové buňky a zkrátka hloupne. Zprvu se to jeví nevinně. Zapomenutá peněženka totiž není nic neobvyklého. Jenže choroba se rychle rozšiřuje a brzy člověk trpící Alzheimerem postupně zapomíná úplně všechno.

Nemocný si nepamatuje členy rodiny, neví, co říkal, neustále pokládá stejné otázky, až to vygraduje do takového stádia, že není schopen postarat se sám o sebe. Člověk s demencí nezvládá věci, které jsou pro zdravé naprosto banální. Například nezvládá základní hygienu, nezvládne se obléci ani najíst. Je odkázán na své okolí.

Tímto závažným onemocněním trpělo i mnoho slavných osobností, kterým se to později stalo osudným. Tichý zabiják si přišel například pro legendárního herce Charlese Bronsona (†81). Alzheimerem trpěl i herec Robin Williams (†63) nebo slavný představitel Columba Peter Falk (†83).

Zákeřnou nemocí trpěla i oblíbená česká herečka Květa Fialová (†88) nebo hudebník Petr Hapka (†70). Které další celebrity postihla demence? Podívejte se do fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat

Další články