Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

109 let od potopení Titaniku: Hrála skutečně během tragédie česká kapela?

Potopení Titanicu: Česká stopa na palubě nejslavnějšího parníku světa
Zdroj: Se souhlasem Paramount Pictures and Twentieth Century Fox
Předchozí Další
+ Další fotografie
TRAGÉDIE

Legendární parník Titanic se potopil 15. dubna 1912. Kolem lodi panuje mnoho pověstí a mýtů, které už se po více než 100 letech velmi zažily. Přinášíme vám zajímavosti o Titaniku, o kterých jste možná ani netušili. Věděli jste například, že na palubě Titaniku cestovalo 49 občanů české národnosti?

Češi na Titaniku

Na palubě Titaniku cestovalo 49 občanů české národnosti. 44 jich bylo ve třetí třídě, 4 ve druhé třídě a jeden cestoval dokonce první třídou. Zachránilo se jich pouze osm. Všechno to byli pasažéři, protože údaje o posádce neuváděly národnost jednotlivých pracovníků. Je tedy možné, že na Titaniku bylo více Čechů, než je oficiálně uváděno.

Z Čech ale rozhodně nebyla kapela, která hrála až do poslední chvíle. Ačkoli se tato fáma později dost rozšířila, nezakládá se na pravdě. Nejznámějším ze všech českých pasažérů se stal jistý Josef Kielbasa. Ten se proslavil fantastickými historkami z osudové noci. Ukázalo se ovšem, že všechno bylo jen jedna velká lež. Kielbasa například tvrdil, že pracoval jako číšník, avšak údaje o posádce ho nikde neuvádějí. Také špatně jmenoval členy posádky a tvrdil, že Titanic vysílal SOS signál, ačkoli loď prokazatelně vysílala tehdy rozšířenější CQD.

Viktor Halva byl další Čech, který tragédii přežil. Také jeho vyprávění se ale zřejmě nezakládá na pravdě. Tvrdil, že spadl z paluby Titanicu, a poté doplaval do záchranného člunu. Pravděpodobnost, že by pád do moře z tak velké výšky přežil, je minimální, tím spíš, aby byl ve stavu, kdy bude schopen doplavat v chladném oceánu do záchranného člunu.

Fotky ledovce

Tím ovšem spojení Čechů a Titaniku nekončí. Část servírovacího nádobí vyrobila česká porcelánka Pirkenhammer z Březové na Karlovarsku. A jediný známý snímek ledovce, který Titanic potopil, pořídil český námořník Štěpán Řehořek. Ten plul na palubě německé lodi Bremen, která plula z Bremerhavenu do New Yorku a byla odkloněna od místa katastrofy. Na zpáteční cestě, šest dnů po potopení Titaniku, však Řehořek pořídil jediné existující snímky ledovce, který se zapsal do dějin.

Potopení Titaniku

Moderní loď, ve své době prezentovaná jako nepotopitelná, narazila 14. dubna 1912 do ledovce. Ten ji poškodil a Titanic se po několika hodinách potopil. Kvůli chybějícím a jen z poloviny naplněným záchranným člunům se podařilo zachránit pouze 711 pasažérů. Celé potápění lodi trvalo 2 hodiny a 40 minut. Poté ležel vrak na dně oceánu celých 73 let, než ho v roce 1985 objevil oceánograf Robert Ballard. Od té doby vrak lodi Titanic fascinuje další a další lidi. Bohužel mnoho z nich také podnikalo cestu k vraku, což urychluje jeho rozpad.

Film o Titaniku

Ačkoli zdaleka nejznámější a nepřekonaný film o Titaniku je z roku 1997, nejednalo se o první film o této zkáze. S nadsázkou se dá uvést, že Titanic ještě ani nestačil dopadnout na dno oceánu a Hollywood už o něm natáčel film. Pouhých 29 dnů po jeho potopení měl premiéru snímek Zachráněná z Titanicu, kde hrála hlavní roli Dorothy Gibson, skutečná přeživší z havárie. Aby bylo zachováno zdání autenticity, nosila ve filmu stejné šaty jako měla i osudné noci, kdy se Titanic potopil. Snímek je považován za ztracený, protože jeho kopie shořely během požáru filmového studia v roce 1914.

Dobrá zpráva na konec: potopení Titaniku přežili tři psi z dvanácti.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy