Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

105 let od narození Goebbelsovy milenky Lídy Baarové: Alkohol z ní před smrtí udělal trosku

Zdroj: archiv, repro Aerofilms
+ Dalších 10 fotografií
Byla alkoholička!
Po prvorepublikové herečce Lídě Baarové (†86) toužil v dobách její největší slávy úplně každý. Povídalo se, že postelí jí prošly stovky mužů. Srdce krásné hvězdy stříbrného plátna ale zdolali pouze dva. Nohy jí nepodrazil pouze románek s nacistickým ministrem propagandy, ale především alkoholismus. Dnes si připomínáme 105 let od jejího narození. Za téměř devět dekád se hereččin život několikrát obrátil vzhůru nohama. Baarová nakonec umírala v naprostém osamění, byt prý měla před smrtí nasáklý pachem moči a chlastu.

Milovali ji Čechoslováci, později i Němci a jednou nohou už byla v Hollywoodu. Jenomže Lída Baarová (†86) byla bláhová, místo rozumu ji ovládal alkohol a láska k Hitlerovu ministrovi propagandy Josephu Goebbelsovi (†47). A tak si jedna z největších hvězd své doby zpackala život, který začal přesně před 105 lety.

Goebbels Baarovou přebral německému herci Gustavu Fröhlichovi (†85). S tím už byla dokonce zasnoubená, vztah ale poznamenal tragický potrat. Nikdy pak nemohla mít děti, zato jí už nic nestálo v cestě do postele mocného nacistického pohlavára. Goebbels se do Lídy zamiloval tak bláznivě, že byl ochoten opustit rodinu a vzdát se ministerského křesla. V tu chvíli pohotově zakročil Adolf Hitler (†56) a Goebbels musel sklopit uši a podvolit se vůdcovu rozkazu. Baarová se s ním potom už nikdy neviděla.

Lída Baarová se musela vrátit do Prahy a začala se nad ní stahovat mračna. Těsně před německou prohrou se snažila utéct, ale našli ji v Itálii a vrátili do Československa. Tam herečku coby milenku nacisty i její rodinu nenáviděli, maminka zemřela během výslechu a mladší sestra skočila ze střechy luxusní vily na Hanspaulce. Baarovou rok a půl věznili za údajnou kolaboraci.

Když se dostala na svobodu, provdala se za loutkáře Jana Kopeckého a společně uprchli do rakouského Salcburku. Tam se dala dohromady s již posledním životním partnerem, gynekologem Kurtem Lundwallem. Snažili se o miminko, avšak kvůli zpackanému potratu marně. Přesto se v roce 1969 vzali.

Lída Baarová se až do konce života považovala za velkou hvězdu. Vzpomínala na to, když jí Goebbels s Hitlerem leželi u nohou. Jestli to byl pouhý přelud staré alkoholičky, anebo ji skutečně sváděl i Hitler, si herečka vzala s sebou na věčnost. Pravdou však je, že si nikdy neodpustila promarněnou šanci stát se hollywoodskou hvězdou.

Baarová umírala v naprostém osamění, špíně a zbídačeném stavu. Byt jí prý páchl močí a alkoholem. Jak se říká, na každém šprochu je pravdy trochu. Přece jenom už zamlada zvládla vypít litr vína za jedno natáčení a její žízeň neuhasily ani přibývající roky.

Narodila se jako obyčejná pražská holka, rychle se stala slavnou a zemřela jako zbídačená troska. Že by trest za paktování se s nacisty? To ať si přebere každý sám…

Související články

Další články