Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

100 let od narození Vlastimila Brodského: Odešel vlastní rukou, takhle dnes vypadá jeho hrob

100 let od narození Vlastimila Brodského: Odešel vlastní rukou, takhle dnes vypadá jeho hrob
Zdroj: Profimedia.cz / eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
výročí
Vlastimil Brodský byl jedním z nejslavnějších českých herců a dnes uplynulo už 100 let ode dne, kdy přišel na svět. O jeho hrob je i dnes skvěle postaráno a na výročí narození blízcí evidentně nezapomněli. Pojďte si s námi připomenout život a úspěch nezapomenutelného a nenahraditelného člověka, který byl bez přehánění miláčkem národa.

Vlastimil Brodský, přáteli a kolegy zvaný Bróďa, se narodil 15. prosince 1920 v Hrušově na Ostravsku. Svůj život zasvětil především pražskému Divadlu na Vinohradech, kde působil v letech 1948 až 1984. Za války hrál v Divadle Míly Mellenové a v Divadélku pro 99 v Praze. Hostoval i v Národním divadle

Od roku 1946 se pravidelně objevoval ve filmu. Hrál ve snímcích jako je Nezbedný bakalář, Bílá paní, Všichni dobří rodáci, blýskl se i v oscarových Ostře sledovaných vlacích, v muzikálu Noc na Karlštejně nebo v Rozmarném létě.

Byl obsazován zejména do komedií, ale nejbližší mu byly tragikomické role. Do zlatého televizního fondu patří i postava policisty v komedii Uspořená libra, kde si zahrál po boku Jana Wericha a Jiřího Sováka Naposledy zazářil ve filmu Babí léto, kde po boku svých kamarádů a kolegů Stelly Zázvorkové a Stanislava Zindulky ztělesnil dědečka odmítajícího se smířit se stářím.

Dabing

Kromě toho Brodský propůjčil svůj nezaměnitelný hlas kresleným postavičkám v televizních pohádkách. Několik let působil v Československém rozhlasu jakožto oblíbený skřítek Hajaja, kdy každý den předčítal dětem pohádky na dobrou noc. Jeho hlas je spjat i s postavou Švejka v Osudech dobrého vojáka Švejka nebo s Taťkou Šmoulou v seriálu Šmoulové

Soukromý život

Brodský byl dvakrát ženatý a obě manželství skončila rozvodem. Z prvního z nich, s tanečnicí Boženou, má syna Marka. Z druhého, s herečkou Janou Brejchovou, má dceru Terezu, která je rovněž herečkou.

Jana Brejchová je už dlouhou dobu v léčebně dlouhodobě nemocných a na veřejnosti se neukazuje. Syn Marek zářil například ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Dcera Tereza byla dlouho hvězdou seriálu Ulice, dnes hraje v seriálu Slunečná.

V sobotu 20. dubna 2002 byl herec nalezen na své chalupě ve Slunečné na Českolipsku mrtvý. Lidé si tehdy mysleli, že jej někdo zabil, ale policie měla po pár hodinách jasno – herec se rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa.

O sebevraždě údajně Vlastimil Brodský mluvil často, vždy ale s dovětkem, že na to, aby to udělal, se má moc rád. Rozloučení s ním proběhlo o šest dní později v českolipské obřadní síni. Pohřben je ve Slunečné.

Hrob

Hrob, do kterého byl Vlastimil Brodský uložen k věčnému odpočinku, se nachází ve Slunečné. Spolu s ním tam leží starší Vlastimil Brodský a Anna Brodská. Na 100. výročí narození legendárního herce si blízcí vzpomněli a nechali mu tam upomínkový předmět. O místo je také dobře postaráno a je vidět, že tam rodina a přátelé pravidelně nosí svíčky, věnce a květiny.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy