Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

10 zajímavostí z filmu Na samotě u lesa: Historka o vodníkovi. Co ve skutečnosti Smoljak vyprávěl?

Smoljak zde hraje veselou roli mlynáře, který si na něj ve skutečnosti jen hraje.
Zdroj: se souhlasem Filmové studio Barrandov
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
film

Legendární komedie v hlavní roli s Josefem Kemrem alias dědou Komárkem baví televizní diváky dodnes. I přes to, že byl Menzelův snímek Na samotě u lesa natočen před více než 40 lety, stále skrývá spoustu tajemství. Za redakci vám přinášíme top 10 zajímavostí, které jste o filmu možná nevěděli.- Automobil, jenž vlastní Lavičkovi, je Škoda 100. Auto bylo soukromým vozidlem Zdeňka Svěráka, který ho pro natáčení filmařům propůjčoval.

- Zdeněk Svěrák nosil běžně plnovous. S nápadem oholit jej přišel režisér Menzel, aby vypadal jako upravený muž z velkoměsta.

- V okamžiku, kdy Josef Kemr poslouchá rozhlasovou pohádku, vypráví Vlastimil Brodský stejný text jako ve filmu Slavnosti sněženek Josef Abrhám.

- Během vyprávění slavné historky s vodníkem prý Ladislav Smoljak ve skutečnosti odříkává protipožární bezpečnostní poučku.

- Zdeněk Svěrák dostal za scénář omylem dvakrát vyplacený honorář. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo napíše další scénář s podobnou tematikou. Svěrák si vybral druhou možnost, a tak vznikl další kultovní snímek Vesničko má středisková

- Účast Jana Třísky jako doktora Houdka byla kvůli jeho antikomunismu jen velmi těžce prosazena režisérem Jiřím Menzelem a představitelem hlavní role Zdeňkem Svěrákem.

- Alternativní název filmu je Pražáci dědy Komárka.

- Ačkoliv Josef Kemr hrál důchodce, v době natáčení mu bylo pouhých 54 let.

- Komunisté nechtěli Jiřímu Menzelovi povolit, aby do hlavní role obsadil Josefa Kemra, protože byl hluboce věřící. Menzel ho nakonec do filmu prosadil jen díky tomu, že byl jediným hercem, který uměl manipulovat s kosou.

- I po letech si Zdeněk Svěrák vzpomíná, že pověstné padání lehátka řídil režisér Jiří Menzel provázkem a škodolibě si natáčení této scény užíval.


Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy