Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

10 zajímavostí o nejklasičtějším westernu Tenkrát na Západě: Chybělo málo a Claudia se své role vzdala!

Claudia Cardinale ve své životní roli vdovy McBainové.

Je to asi nejklasičtější western na světě, ačkoliv se ve skutečnosti řadí do subžánru tzv. spaghetti westernů, tedy filmů o Divokém západě točených italskou produkcí v Evropě.

Tenkrát na Západě, který uvidíte dnes ve 20.00 na Nova Cinema, je výstavkou autorské dvojice režiséra Sergia Leoneho a hudebního skladatele Ennia Morricona, je to doslova učebnicový příklad, jak točit tento druh filmů.

Přestože už má bezmála padesát let, jedná se o nestárnoucí klasiku, a to hlavně díky hudbě, kterou zná úplně každý. A to jste věděli, že hudba k filmu byla na světě dřív než film samotný?

1. Hlavní padouch se jmenuje Frank a hraje ho Henry Fonda, do té doby představitel samých klaďasů. Leone se rozhodl ho obsadit právě pro jeho pověst hodného chlapce a taky proto, aby vynikly jeho zářivé modré oči. Publikum tenkrát bylo v šoku, Fonda pak už nikdy zápornou postavu nehrál.

2. Přestože měl hlavní postavu hrát muž, nakonec rozhodl scenárista o tom, že celý děj se bude točit kolem vdovy Jill McBainové.

3. Claudia Cardinale málem ve filmu nehrála a měla spory s režisérem, protože Leone po ní chtěl mnoho lechtivých scén.

4. Když se na plátně objevila scéna vraždy irského farmáře McBaina a jeho dětí, síla okamžiku a hudby byla tak dojemná, že rozplakala i autory, herce a štáb filmu.

5. Tenkrát na Západě se odehrává kolem roku 1880.

6. Spolupráce režiséra a skladatele na filmu probíhala obráceně. Morricone nejprve podle scénáře složil hudbu a teprve pak podle ní točil Leone svůj film.

7. Ostatně hudba je nosnou složkou celého snímku, každá postava má svůj motiv a dokonce i klus koní koresponduje s jejím rytmem.

8. Charles Bronson v roli Harmoniky na harmoniku ve skutečnosti nehraje, na place byl přítomen harmonikář a jeho motiv hrál za kamerou.

9. Původně měl film končit nevesele, scenárista ale nebyl s výsledkem spokojen a předělal jej tak, že se z vdovy McBainové stane bohatá farmářka s půdou, k níž patřila železnice.

10. Film patří k těm s nejmenším počtem dialogů na svou stopáž.

Související články

Další články