Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

10 věcí, které musíte vědět o MS v hokeji 2020

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
jak se těšíte?

Taky se nemůžete dočkat MS v hokeji 2020? Třesou se i čeští hokejisté. Česká hokejová reprezentace čeká na medaili z mistrovství světa už od roku 2012. Další možnost tuto nelichotivou bilanci prolomit, budou mít svěřenci trenéra Miloše Říhy letos v květnu ve Švýcarsku. Švýcaři původně chtěli šampionát v roce 2019, svou kandidaturu ale stáhli a jako jediní se ucházeli o 84. mistrovství světa, které se odehraje letos. Podívejte se na deset věcí, které je třeba vědět ještě předtím, než ostře sledovaný turnaj vypukne.

1. Kde se bude hrát?

Skupina A se odehraje v nové Vaudoise aréně v Lausanne, do které se vejde 9 500 diváků. Domácí Švýcaři budou hrát ve skupině B v curyšské hale Hallenstadion pro 11 200 fanoušků. Nejedná se však o klasickou hokejovou arénu, ale o veletržní halu s velodromem, kde vyroste ledová plocha. V Curychu jsou na programu i semifinálové boje a následné bitvy o medaile.

2. Začíná se 8. května

Všichni hokejoví fanoušci by si v kalendáři měli zatrhnout pátek 8. května. Právě v ten den šampionát odstartuje MS v hokeji 2020 zápasy Kanady s Německem (Lausanne, 16:20) a Finska s USA (Curych, 16:20). Novopečený šampion bude znám v neděli 24. května.

3. Češi budou v Lausanne

Svěřenci trenéra Říhy svou základní skupinu odehrají v Lausanne, kam je to z Prahy autem okolo 900 kilometrů. Ve skupině A je postupně čeká Švédsko (8. května, 20:20), Bělorusko (9. května, 20:20), Kanada (11. května, 16:20), Velká Británie (13. května, 16:20), Slovensko (16. května, 20:20), Dánsko (18. května, 20:20) a Německo (19. května, 16:20). V Curychu se kromě domácího výběru představí ještě Rusko, Finsko, USA, Lotyšsko, Norsko, Itálie a Kazachstán.

4. Naposledy přijel i Jágr

Mistrovství světa se ve Švýcarsku hrálo už v roce 1998. Český tým tehdy skončil třetí za druhými Finy a zlatými Švédy. Znovu Švýcaři hostili světový šampionát v roce 2009, ale Češi, kteří měli v týmu i Jaromíra Jágra či Patrika Eliáše, po porážce se Švédy dohráli už ve čtvrtfinále. Zlato bralo Rusko.

5. Maskotem bude zase Cooly

Švýcaři už odhalili také maskota šampionátu. Tím bude, stejně jako na posledním šampionátu pod Alpami, kráva Cooly. "Stejného maskota jsme použili v Curychu i při nedávném evropském šampionátu v atletice a myslím, že už tak nějak tradičně k vrcholným sportovním akcím ve Švýcarsku patří," řekl generální sekretář organizačního výboru šampionátu Gian Gilli.

6. Kdo přijede z NHL?

Stavitelé českého týmu budou netrpělivě sledovat, kolik posil jim nakonec přijede z NHL. Už teď to vypadá, že na postup do play off mohou zapomenout v New Jersey (Pavel Zacha), Ottawě (Filip Chlapík), Detroitu (Filip Hronek a Filip Zadina) a moc se zatím nedaří ani Los Angeles (Martin Frk), Anaheimu (Ondřej Kaše) či San Jose (Tomáš Hertl, Radim Šimek a Lukáš Radil). V úvahu připadají i posily z farmářské AHL.

7. Říha hledá jedničku

Klíčové bude také obsazení brankářského postu. Na Slovensku byl brankářskou jedničkou Patrik Bartošák, ten se ale ve Švýcarsku vzhledem ke svým nedávným problémům nepředstaví. V NHL letos chytají Petr Mrázek (Carolina), David Rittich (Calgary) a Pavel Francouz (Colorado), jejich týmy si ale brousí zuby na boje o Stanley Cup. Volba by tak mohla padnout na gólmany z Evropy – největší šance momentálně mají Roman Will ze švédského Rögle a Marek Langhamer, který chytá v ruském Chabarovsku. V úvahu připadá také Šimon Hrubec z čínského Kunlunu, jenž byl i loni na Slovensku.

8. Velká domácí očekávání

Černý kůň turnaje? Jednoznačně domácí Švýcaři. Reprezentanti ze země helvétského kříže v letech 2013 a 2018 skončili těsně pod vrcholem, letos už však tajně sní o světovém titulu. Pokud Švýcarům přijedou esa z NHL a v akci se objeví Roman Josi, Nico Hischier či Nino Niederreiter, tak mohou pomýšlet hodně vysoko.

9. Udrží se znovu Britové?

Jejich příběh loni sledoval celý hokejový svět. Velká Británie se poprvé od roku 1994 vrátila na mistrovství světa a všichni čekali, že zase rychle spadne o úroveň níž. Tím spíš, když Britové v klíčovém záchranářském souboji s Francií prohrávali už 0:3. Nakonec ale předvedli famózní obrat, vyhráli 4:3 v prodloužení a uhájili své místo v elitní skupině, ze které spadli právě Francouzi a Rakušané. Letošními nováčky jsou Kazachstán a Bělorusko.

10. Říhova derniéra

Je tomu rok a půl, co se Miloš Říha stal trenérem národního týmu, po čemž dlouhá léta marně toužil. Už od loňského června je ale jasné, že po světovém šampionátu ve Švýcarsku ve své funkci skončí. U kormidla národního týmu jej nahradí současný šéftrenér Českého hokeje Filip Pešán. A loučit se bude také šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel. "Bude to pro mě poslední šampionát v čele IIHF, navíc v mé rodné zemi, takže se vážně těším," uvedl.

Související články

Další články