Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

10 tradičních symbolů Halloweenu: Dýně znají snad všichni, které jsou ale ty ostatní?

Poslední říjnovou noc se stírá hranice mezi živými a mrtvými.

Svátek duchů, Halloween, který se slaví 31. října, zde sice nemá takovou tradici jako v anglosaských zemích, jeho popularita však rok od roku roste.

Ačkoliv je v Česku vnímán jako americký svátek, halloweenské oslavy do Spojených států přinesli až irští přistěhovalci zhruba v polovině 19. století. Ti vyřezávali do vydlabané řepy strašidelné obličeje, aby ochránili své domovy před dušemi zemřelých.

Kořeny má tento svátek u Keltů, kteří v noci na přelomu října a listopadu slavili Samhain, jímž se loučili s létem a vítali nový rok. Církev ho ve snaze vymýtit pohanské zvyky posléze nahradila křesťanským svátkem Všech svatých (All Hallows' Day).

1. Dýně

Vydlabaná a vyřezaná dýně se zapálenou svíčkou se stala hlavním symbolem Halloweenu až v Americe. Umísťuje se na okenní římsy nebo před vchodové dveře.

2. Oheň

Před západem slunce musely být zhasnuty všechny ohně. Oslava svátku začala po setmění zapalováním nového ohně, který sloužil jako ochrana před zlem.

3. Duchové

Věřilo se, že tuto noc se duše zemřelých vracejí domů. Ohně a lucerny z dýní jim měly svítit na cestu, aby mrtví předkové nezabloudili a zároveň byli střeženi.

4. Masky

Lidé se odívali do převleků, aby se chránili před démony. V současnosti se mnohde konají průvody a reje, kde se soupeří, kdo bude mít nejoriginálnější kostým.

5. Oranžová a černá barva

Keltům onou magickou nocí končila světlá (letní) část roku a začínala temná (zimní) polovina. Oranžová barva symbolizuje sklizeň, černá značí temnotu a smrt.

6. Jablka

O Samhainu se obdarovávalo jablky, nyní koledníci dostávají převážně sladkosti. Jablka se dochovala jako tradiční rekvizita ve většině halloweenských her.

7. Čarodějnice

Teprve s příchodem křesťanství začaly být čarodějnice vnímány jako ztělesnění zla. Nechybí jim špičatý klobouk, létající koště, případně i magická hůlka.

8. Kočka

Černá kočka se považuje za věrnou průvodkyni a nepostradatelnou společnici čarodějnic. Ženy obviněné z čarodějnictví byly nezřídka upalovány s kočkou.

9. Sova

Ze středověku pochází i spojitost sovy s čarodějnictvím. Když se sovy v noci neslyšně snášely ze svých úkrytů ve stromech, bývaly ztotožňovány se zlými duchy.

10. Netopýři

Netopýři byli vždy slučováni s ďáblem a temnými silami. Bez netopýrů se neobešla řada čarodějných lektvarů, čarodějnice pak pily netopýří krev, aby mohly létat.

Oslavy Halloweenu si dnes užívají především děti, zatímco v Americe je předvečer svátku Všech svatých spjatý s koledou, u nás zdomácnělo vydlabávání dýní.

Související články

Další články