Ať byl, jaký byl, naučil se během let naprosto perfektně trénovat svůj mozek. Měl své metody, mezi které patřila meditace, jíž se věnoval. Také byl veganem, protože tvrdil, že trávení těžkých jídel zatěžuje mysl a dělá z bystře myslícího člověka nemotorného hrocha. Jedním z jeho velkých motivačních nástrojů byla hudba. Server inc.com odhalil deset skladeb, jejichž pravidelný poslech Jobs krátce před svou předčasnou smrtí potvrdil.

1. „Imagine“ (John Lennon)

Jobs věřil, že jeho výrobky by mohly učinit svět lepším místem, takže není až takovým překvapením, že se rád nechával unášet „snílkem“ Johnem Lennonem.

2. „Hard Headed Woman“ (Cat Stevens)

Ve chvílích, kdy Jobs pracoval, ho neuvěřitelně obtěžovaly myšlenky, které se mu vkrádaly do hlavy a rušily ho od soustředění. Nejčastěji se týkaly jeho ženy Laurene Powell Jobs. Když na ni nechtěl Jobs myslet a zdržovat sám sebe od tvoření přemýšlením, zda je šťastná a jak moc ji asi trápí, že tráví celý svůj život v Applu, pustil si píseň, jejíž text zní: „Hledám tvrdohlavou ženu, která mě bude brát takového, jaký jsem. A když ji najdu, nebudu potřebovat nikoho jiného, ne, ne, ne,“ další vysvětlení asi není třeba.

3. „Highway 61 Revisited“ (Bob Dylan)

Bob Dylan perfektně vystihuje veškerou ironii, kterou v sobě Jobs měl, a společně s ní i jeho sarkastický styl, jakým se díval na svět. „Můžeš dokázat vše, co chceš,“ to je to, čemu Jobs věřil, a také to, proč se mu lidé vysmívali. Jenže… Všichni víme, jak to bylo. On to opravdu dokázal.

4. The Goldberg Variations (J. S. Bach)

Bach byl jedním z Jobsových vzorů. Dosahoval téměř dokonalé jednoduchosti při použití složitých melodií. Stejně tak se Jobs pokoušel maximálně zjednodušit techniku, aby byla dostupná všem. Chtěl přiblížit počítače celému světu a udělat je uživatelsky jednoduché.

5. „Truckin'“ (The Grateful Dead)

Steve Jobs hodně cestoval. Musel létat po celém světě. V podstatě vždy se jednalo o cesty pracovní a tato píseň mu připomínala, že není nutné cestu jen tak proležet, ale že se dá i při dlouhém letu nalézt mnoho inspirace. Ať už z toho, co vidí a zažívá, nebo prostě jen nechat zapnutý mozek a pracovat. Opakování hlášky „udržuj směr“, bylo pro něj pravděpodobně to hlavní, proč si Truckin do svého play listu zařadil.

6. „Late for the Sky“ (Jackson Browne)

Podle serveru inc.com používal Jobs tuto přemýšlivou baladu o ztracených příležitostech především k získání rovnováhy a perspektivy v těžkých časech.

7. „Blue in Green“ (Miles Davis)

Hudbu Milese Davise, ikonického jazzového trumpetisty, si pouštěl Jobs po dlouhém dni, ve chvílích, kdy už zásadně nepracoval doma. Byly to tyto tóny, které mu říkaly, že už může vypnout, protože svoji práci už udělal.

8. „Beast of Burden“ (The Rolling Stones)

Stoni, klasika, kterou Jobs miloval, protože mu pomáhala vyrovnávat se s hatery. Text o zachování si individuality patřil k jeho favoritním.

9. Won’t Get Fooled Again

Jobs udělal za svoji kariéru mnoho chyb, vždy ale zdůrazňoval, že není důležité, kolik špatných rozhodnutí bylo, ale že se žádné neopakovalo. Prostě nikdy neudělal stejnou chybu dvakrát. Tento politický manifest musel zákonitě milovat.

10. „Blowin' in the Wind“ (Peter, Paul & Mary)

Lennon inspiroval Jobse k přemýšlení o tom, jak udělat svět lepším. Tento song napsaný Bobem Dylanem ho nutil dotahovat věci do konce. Což je jedna z vlastností, která když vám chybí, tak nemáte šanci.