Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

10 rad, jak na kvalitní spánek a oslavit tak den dřímání

Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
Jedna z nejdůležitějších věcí v našem životě. Spánek. Bez kvalitního spánku jsme však podráždění a bez energie. A v dnešní uspěchané době se nám každá minutka odpočinku navíc počítá. Jak však přijmout vaše tělo, aby se řádně regenerovalo při spánku? Dáme vám pár tipů, jak organismus řádně připravit na odpočinek v peřinách.

Spánek byl odjakživa považován za důležitou součást života. Je stejně významný jako jídlo a voda pro komplexní fungování organismu. Kvalita spánku se nám následně promítá do našeho života. Jak zdravotního, tak celkového psychického rozpoložení. Plnohodnotné spaní je u mnoha dospělých jedinců velký oříšek.

Výzkumy odhalují, že až 30 % populace trpí nedostatkem spánku, tzv. insomnií. Dnes je světový den spánku, kdy se šíří osvěta o spánkových poruchách. Tedy den, kdy určitě stojí na chvíli zauvažovat nad tímto problémem. Poradíme vám pár rad, jak zlepšit svůj spánek a co je pro něj důležité.

1. Postel je základ Spaní na posteli by mělo být samozřejmostí. Ovšem každý jsme určitě raději usnuli v obýváku na gauči u rozkoukaného filmu. Zkroucená poloha na pohovce našemu tělu a odpočinku vůbec neprospívá. Zásadní je matrace postele. Měla by být kvalitní, která zajišťuje správnou polohu těla. Nechcete se přeci cítit jako princezna na hrášku! Kvalitní polštář je též nutností.

2. Žádné jídlo Čas, kdy pozřeme poslední jídlo před spaním, je také velmi klíčový. Minimálně by to mělo být kolem 2 h před usnutím. Úplně nejlepší je lehká strava, žádné mastné pokrmy. Organismus tak potravu lépe zpracuje a nemusí to pak dohánět během spánku, kdy si má odpočinout.

3. Pravidelný cyklus Měli byste se snažit chodit na kutě každý den v podobnou dobu. Vy si tak zvyknete na tento rituál a přepnete do klidové fáze.

4. Vypnout elektroniku V ložnici by neměla být zapnutá televize a další elektronická zařízení. Vyvarovat byste se měli i mobilu. Raději si na buzení pořiďte starý dobrý budík. Ten vás totiž nebude během noci rušit zprávami a různými upozorněními.

5. Unavit se Když jsme unavení, naše tělesná schránka se rychleji přepne do úsporného režimu spánku. Co však dělat, když se nám hlavou honí myšlenky a tělo je plné energie? Zkuste třeba sex. Díky této oblíbené tělesné aktivitě se do těla vyplavuje hormon oxytocin. Uvolní tak funkci mozku a i těla zároveň. A vaše psychická stránka také několikrát zaplesá. Budete pak spát jak miminko.

6. Žádná káva Oblíbený nápoj si dávejte po ránu nebo v dopoledních hodinách. Na mysli máme hlavně kávu, ale platí to i pro další povzbuzující nápoje.

7. Teplota Pokojová teplota, kdy se odeberete do říše snů, by měla být 17–20 °C. Žádné vytopené místnosti. A pokud ještě na chvíli vyvětráte a naženete do ložnice čerstvý vzduch, bude to prostředí ke snění jako stvořené.

8. Srovnat myšlenky Každý to známe. Lehneme si a hlavou se nám točí milion zážitků a úkolů z pracovního dne. Mysl nemůže přestat a vy pořád přemýšlíte. Jediné, co z toho vznikne, je stres a napětí. Tyto dva faktory spánku prostě nesvědčí. Zkuste zkrotit svou mysl. Zhluboka dýchat. Můžete si k tomu i pustit uklidňující hudbu.

9. Tma Při spánku byste měli být ve tmě. Nemělo by vás rušit žádné světlo. Zachováte si tím přirozené denní rytmy a správné fungování hladiny melatoninu v krvi, který je nutný k hlubokému spánku. Dokonce i nedostatek tmy způsobuje z dlouhodobého hlediska deprese a může být příčinou tloustnutí.

10. Bylinky Pokud se nedaří ukočírovat mysl a vypnout, na řadě jsou bylinky. Ty mají blahodárný vliv na náš organismus a psychickou pohodu. Zkuste si navečer uvařit bylinkový čaj. Zklidní vás.

Související články

Další články