Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

10 otázek na tělo Romanu Prymulovi, mozku operace koronavirus: Miluje šachy a filmy o ponorkách

10 otázek na tělo Romanu Prymulovi, mozku operace koronavirus: Miluje šachy a filmy o ponorkách
Zdroj: Profimedia.cz
EXKLUZIVNĚ
Romana Prymulu zná celé Česko jako předního epidemiologa a zároveň náměstka ministra zdravotnictví. Právě díky němu dokázalo Česko podniknout kroky a velmi efektivně zamezit šíření zákeřného koronaviru na našem území. Prymula je profesionál, který svůj život zasvětil zdravotnictví. Málokdo ale tuší, jaký je člověk v soukromí. Položili jsme mu 10 otázek na tělo.

Jeho věčně vážný výraz a úsporný projev nezapřou člověka s duší vojáka - taktika. Během krátké doby se z něj stal mozek operace, která zemi provádí karanténou a dost možná největší krizí v novodobé historii Česka. Bezmezně mu naslouchá a důvěřuje i tradičně svéhlavý premiér Andrej Babiš. Redakci eXtra.cz odpověděl na 10 otázek, které možná dají mírně nahlédnout do jeho soukromí.

1. - Jak jste se dostal ke své práci epidemiologa?

Vždy jsem chtěl studovat matematiku a jít na matematicko-fyzikální fakultu a hrát šachy, ale doma mi rodiče, zejména maminka, říkali, že se tím nemohu uživit. A že půjdu na medicínu, takže jsem šel na medicínu. (směje se) Už od prvního ročníku jsem hledal obor, kde bych mohl propojit matematiku s medicínou a to byla epidemiologie...

2. - Co vás na práci s viry nejvíce překvapilo?

Musím říct, že jde o mikroorganismy, které se v řadě případů chovají velmi nevyzpytatelně. Řada z nich je svým způsobem geniálních, když uvedu třeba virus HIV, na který desítky let hledáme vakcínu a stále není. Čili na to, jak jsou to malé organismy, tak se máme co učit. A když odhalíme nějakou hladinu informací, tak se ukáže, že za ní je ještě hluboká míra nepoznání, nad kterou musíme dále bádat a to je to, co mě na tom fascinuje.

3. - Co vás překvapilo v politice?

Jako politik se stále necítím. Překvapuje mě tam ta míra neobjektivity. Ve vědě buď máte nějakou pravdu a argumenty a pak ji musí akceptovat i váš nepřítel a naopak a každý je ochoten přiznat chybu, když se mýlil... V politice to je jinak. Někdy objektivní pravda je špatné řešení a někdy dialogy ve Sněmovně mě fascinují. Metají se tam občas politické argumenty, které nemají reálný základ.

4. - Jaký televizní pořad či seriál, film je váš nejoblíbenější?

Jsem člověk, který má rád sci-fi a filmy o ponorkách. Ale už jako teenager jsem měl rád film Hlubina.

5. - V soukromí vaříte? A který pokrm máte nejraději jako konzument?

Už teď moc nevařím... Zamlada na sklonku vysoké školy jsem se staral o maso a byl jsem schopen něco upéci. A jako konzument mám rád českou kuchyni a Seafood - různé mořské potvory...

6. - Co říká na vaši vytíženost rodina?

Manželka nemá radost. Ta s mým vytížením moc nesouhlasí a děti to berou jako realitu.

7. - Sportujete?

Býval jsem poměrně sportovec. Čtyři roky dozadu jsem běhal a uběhl půlmaraton. Dnes už to je pryč a sedavý způsob života sport zahubil. Ale jednou za víkend jsem schopen na kole ujet 60 kilometrů. A pokud se sportem dají nazvat šachy, tak ještě před problémem s koronavirem jsem hrál ligu, protože jsem se šachům věnoval poměrně intenzivně.

8. - Vy jste hodností plukovník. Armáda vám byla vždy blízká?

V armádě jsem strávil asi čtvrt století. Musím říct , že nějakou vazbu tam mám, byť jsem byl vždy v akademických institucích.

9. - Jak vidíte svět za 10 či 20 let?

To si netroufám vůbec predikovat.

10. - Jste poměrně úspěšný člověk, je něco, když byste se ohlédl, co byste ve svém životě změnil?

Vždy se dá jít svou cestou... Trošku lituji, že jsem šel do manažerských pozic, protože když se potkávám se svými kolegy z branže z oblasti vakcinologie, a oni se některým věcem věnují poměrně exkluzivně, tak člověku je líto, že na to nemá tolik času. Tak asi to.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy