Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

10 nejdůležitějších věcí, které musíte vědět o nadcházejících volbách!

Volby jsou tady!
Zdroj: profimedia.cz
Už tento pátek se otevřou volební místnosti. Ve dnech 7. a 8. října 2016 se uskuteční volby do zastupitelstev krajů ve 13 krajích České republiky. Současně se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech. Zatímco u krajských voleb mohou voliči rozdávat preferenční hlasy, pro Senát volí jen jediného kandidáta.

1. Krajské volby se budou konat v termínu 7. a 8. října 2016.

2. Volit může každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let.

3. Nejpozději tři dny před začátkem voleb obdrží každý právoplatný volič obálku s hlasovacími lístky. V případě ztráty či poškození dostane sadu hlasovacích lístků na požádání i v samotné volební místnosti.

4. Chození do volebních místností by mohlo v budoucnosti nahradit hlasování přes internet. Elektronické volby prosazují lídři většiny parlamentních stran.

5. Než volič vybere své kandidáty, musí se před volební komisí prokázat platným občanským průkazem, případně cestovním pasem.

6. Voličský průkaz má v případě krajských a senátních voleb jen velmi malý vliv. Zatímco u parlamentních voleb jeho vystavení znamená, že může člověk odvolit kdekoli v republice, u krajských a senátních voleb je možnost přesunu voliče omezeno maximálně na jiný okrsek v témže kraji, respektive volebním obvodu.

7. V případě voleb do krajů si pak za zástěnou vybere jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit. Obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

8. Chcete-li preferovat konkrétního kandidáta na kandidátce, můžete jeho jméno zakroužkovat.

9. Volby proběhnou v předem vybraných volebních místnostech, o kterých příslušný obecní úřad své voliče informuje. V případě závažného zdravotního důvodu je možné požádat příslušný obecní úřad o hlasování mimo volební místnost. K voliči se dostaví dva členové komise s přenosnou hlasovací schránkou. Hlasování na zastupitelských úřadech není možné.

10. Zakroužkovat můžete maximálně čtyři kandidáty na pouze jednom hlasovacím lístku. Takto zvýhodněný kandidát může díky preferenčním hlasům přeskočit kandidáty, kteří jsou na kandidátní listině před ním.

Související články

Další články