Je to taková česká specialitka, už máme 25 let od konce komunismu v Čechách, ale pořád tady na ně budeme vzpomínat. Jako bychom se zamotali někde v síti času a věčně srovnávali, žehrali, přemýšleli, co by kdyby…

Kolektivní paměť je u našeho národa, jak je vidno, velmi krátká. Zatímco na místě, kde stála Berlínská zeď, se nic neřeší, protože tam jsou rádi, že nejsou NDR a DDR a nikdo je nesekýruje a neříká jim, co mají dělat, nám to evidentně chybí.

Protože se ještě dnes dokáží najít ti, co hekají po komunismu. Do KLDR s nimi. Strýček Kim už čeká.

1. Dneska nemáme žádné sociální jistoty a je tu chudoba

Váš problém, že jste lempl, co se o sebe neumí postarat a je línej dělat jakoukoliv práci, nebo mít dokonce dvě, abyste se nemusel spoléhat na stát.

2. Není práce

Je. Jenže vy si myslíte, že na vás čeká místo náměstka na ONV.

3. Kapitalismus je nespravedlivý

Naopak, je velmi spravedlivý. Přežije v něm jenom ten, kdo hejbe zadkem a nebrečí nad sebou u sektorového nábytku.

4. Všechno bylo levnější

To rozhodně nebylo. Všechno bylo dražší. Že něco stálo deset haléřů, neznamená levnotu, když měsíční výplata byla pět korun.

5. Zlatí komunisti!

Běžte to říct do očí lidem, jejichž příbuzní seděli na Pankráci. Vlastně máte štěstí, že kněz Toufar nemohl mít ze svého poslání žádné děti, před nimi byste tohle řekli jenom jednou.

6. Práce byla pro všechny!

Podle toho to taky vypadalo, nejúspěšnějšími byli straničtí patolízalové, u nichž se hledělo na věrnost straně, nikoliv na znalosti a zkušenosti. Stručně řečeno volové s funkcí.

7. Nebyly žádné třídní rozdíly

Třídní rovnost neexistuje. Systém, kde je každý bohatý a má všeho dost, je utopie, kdo by třeba dělal drobnou práci, bez níž by nefungovalo celé soukolí světa? Nemůžete změnit násilím vesmírné zákony, v přírodě si taky není nikdo roven. A lidi jsou jenom příroda, nezapomínejte na to.

8. Žilo se mi lépe, protože…

Protože pro vás bylo jednodušší nechat se vodit jako ovce, o nic se nestarat a hlavně nemyslet. Gratulki, nechte se vystřelit na Mars.

9. V zemi byla větší bezpečnost, protože všude byli esenbáci

Ne, miláčkové, ti pánové se opravdu nestarali o vaši bezpečnost, ti měli na starost vaši stádnost.

10. Všechno jsme měli zadarmo

Dneska platíme třicet korun u lékaře, dovolenou od Svazu nemáme žádnou, rekreační pobyt taky ne, lázně, nemocnice, zubař, to všechno nás stojí dneska peníze. Jo, jenže za socialismu vás stály taky, akorát vám to nikdo neřekl. Protože vám valnou část sebrali z vaší výplaty a z ní pak dotovali všechno. Proto musel každý do práce, aby bylo za co utrácet. Jen se na to podívat z jiného úhlu, co…