Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

10 hodně divných fotek, o nichž nebudete vědět, co si myslet: Bizarní masky tajemného národa

Národ Ajmarů žije na planině Altiplano, jejich masky mají odhánět
zlé duchy.
Zdroj: koláž archiv
+ Dalších 6 fotografií

Je to tradice stará po staletí a abyste ji mohli spatřit na vlastní oči, musíte až do Bolívie na náhorní rovinu Altiplano. Obrovský útvar Jižní Ameriky pokrývá čtyři státy, Bolívii, Peru, Chile a Argentinu. Domorodci žijící na tomto nehostinném místě konzumují kokain, je dokonce k dostání běžně v obchodech a na pumpách. To proto, že pomáhá tlumit nepříjemné příznaky z vysoké nadmořské výšky a řídkého vzduchu.

Na bolivijské straně Altiplana žije mimo jiné národ Ajmarů, zcela stranou civilizace, od níž si vzali jen to nejdůležitější k životu. Ajmarové obývají ty nejvzdálenější a nejnepřístupnější oblasti Altiplana, přestože se jedná o celkem mnohočetný národ.

Jsou jich skoro dva miliony, někteří dali přednost životu ve městě, ale ti, co zůstali v Altiplanu, dodnes dodržují starobylé tradice, které sahají až do incké říše. Novým náboženstvím je pro ně nyní římskokatolické, v němž ale dodnes zůstaly kořeny původní víry.

Dva švýcarští fotografové se vydali zdokumentovat jejich tradiční rituály s nákladnými maskami, které se na vlastní oči podaří vidět málokomu. Každé úterý a pátek se ve vesnicích v Andách scházejí k vyhánění zlých duchů v něčem, co si dovedete jen těžko představit a ještě hůř vyrobit. Masky a kostýmy se dědí z generace na generaci stejně jako způsob vymítání zlých kouzel.

Lidé nesmějí jít v danou dobu spát až do druhého dne, kouření tabáku s příměsí kokainu je důležité pro odmítnutí zaříkávadel. Fotografie zachycují přípravy na večer obrany proti zlým duchům, masky vypadají jako z jiného světa a v kombinaci s běžným životem v domácnosti působí víc než bizarně. Možná právě proto s nimi cestovatelé Raphaël Verona a Thomas Rousset slaví takový úspěch. Nikdo se totiž takhle blízko ještě nedostal.

Související články

Další články