Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

"Naštěstí je konec topné sezony!" Mirek Topolánek ve studiu eXtra.cz řekl, jak to bude s ruským plynem

+ Další fotografie

Evropské země nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině řeší palčivý problém. Jak se zbavit závislosti na ruském plynu? "Nemá to krátkodobé řešení," uvedl ve studiu eXtra.cz bývalý premiér Mirek Topolánek, který se po odchodu z politiky pohyboval v teplárenství. Problémem podle něj je, že na plyn je navázaná velká část českého průmyslu i některá velká města, jako třeba Brno.

"Je to řada chyb, které trvají několik dekád. Většina těch chyb není na českém území. Je to otázka Green Dealu a překotné dekarbonizace," uvedl expremiér Mirek Topolánek ve studiu eXtra.cz v souvislosti se současnou plynovou krizí, která nastala po ruské invazi na Ukrajinu. Zároveň však dodal, že zelenou energii neodsuzuje: "To je pro mě cesta, jak se zbavit závislosti na ruském plynu a ropě," doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Topolánka velmi dobře věděl, jak dostat Evropskou unii do úzkých už jenom závislostí na komoditách jako ropa, plyn a uhlí, i tím, že se Evropa rozhodla zrušit některé kontrakty a vázat je na spotový trh. Putin následně inkasoval vyšší cenu za menší množství.

Mirek Topolánek: Krátkodobé řešení není

"Nemá to krátkodobé řešení. Naštěstí je konec topné sezony, ale velká část průmyslu je vázána na plyn a bude to velmi složité. Jsme schopni nějakou čtvrtinu naší spotřeby mít v zásobnících," řekl Topolánek.

Situaci podle něj můžeme krátkodobě přežít, nesmí to ale trvat příliš dlouho. Některé obce a města jsou navíc závislé na plynu - třeba Brno. Ve hře je prodloužení životnosti uhlí, než budeme schopni plyn dostat odjinud.

"Neumí to řešit ani Maďarsko, ani Slovensko, ani Rakousko, ani ČR. Německo se dostane do dost seriózních problémů. Střednědobě můžeme brát ruský plyn, ale musíme mít substitut a bude to trvat pět let. Nemůžeme být vydíratelní. Přežijeme to složitě, budeme muset spoléhat na evropskou solidaritu, což bych upřímně nechtěl testovat," dodal Topolánek, který se pořadu eXtra host zúčastnil spolu s exministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy