Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Krvavé mučírny Putinova Ruska: Ukrajinští zajatci čelili dušení, bití, elektrošokům i zneužívání

Putinovy mučírny: Ukrajinští zajatci čelili dušení, bití i zneužívání
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Další 3 fotografie
mučení

Výsledky vyšetřování z minulého měsíce odhalily drsné zacházení s ukrajinskými zajatci v ruských mučírnách. Vojáci se v těchto zařízeních měli potýkat s mučením elektrickým proudem, nebo dokonce sexuálním násilím. V době ruské okupace se jich několik nacházelo například v dnes už osvobozeném Chersonu. Informuje o tom list The Sun.

Fotografie, jež byly poprvé zveřejněny v průběhu letošního srpna, zobrazují opuštěné budovy, ve kterých mělo údajně docházet k barbarskému zacházení s ukrajinskými vojáky, učiteli a zdravotníky. Dokumenty, které sesbírala organizace Global Rights Compliance (GRC), navíc naznačují, že až polovina vězněných osob v mučírnách byla vystavena dušení, surovému bití a dalším formám týrání.

Podle zprávy organizace byli někteří vězni svědky extrémního sexuálního násilí páchaného Rusy. Vyšetřovací tým pod vedením britského advokáta pro lidská práva Wayna Jordashe prezentoval hned několik důkazů o brutalitě, která v objektech probíhala. The Sun píše, že se stále identifikují další místa, kde mělo týrání probíhat. Jen od okamžiku osvobození Chersonské oblasti ukrajinskou armádou bylo prozkoumáno přes tři stovky případů držení v mučírnách. Téměř polovina obětí poskytla svědectví o různých formách mučení, kterých byly svědky.

Město bylo okupováno po devět měsíců

Jak informovala americká stanice CNN, některé oběti byly prý dokonce nuceny učit se ruskou hymnu a další proruská hesla. V některých mučírnách byly nalezeny i graffiti s kryptickými zprávami. Anna Mykytenko, vedoucí právní poradkyně v GRC, zdůraznila, že vyšetřování je teprve v počáteční fázi. K dispozici jsou výpovědi obětí, lékařské zprávy a fyzické důkazy, které pomáhají rekonstruovat události.

Skutečný rozsah zločinů během okupace ale stále zůstává nejasný. GRC tak i nadále spolupracuje s ukrajinskými úřady na vyšetřování incidentů.

Ukrajinské město Cherson bylo okupováno ruskými vojsky po celých devět měsíců. Během tohoto období město postrádalo základní služby, což vedlo k humanitární krizi. Jak se místní obyvatelé postupně vraceli do svých domovů, objevovaly se důkazy o masovém mučení a zneužívání ze strany okupačních sil.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy