Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Prezidentské volby v USA 2024

Václavák obsadili podporovatelé Palestiny: Uctili památku mrtvých novinářů a stěžovali si na média i ministerstvo vnitra

Demonstrace na Václaváku.
Zdroj: eXtra.cz/Tomáš Martínek
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
Demonstrace

Václavské náměstí se stalo dějištěm další z řady demonstrací na podporu Palestiny. Protestující kritizovali například ministerstvo vnitra, jejich kritika mířila také na média, která jsou prý na zaujatě na straně Izraele. Na místě byla i redakce eXtra.cz, která vše zdokumentovala. 

V odpoledních hodinách se Václavské náměstí hemžilo téměř 200 lidmi. Ti opět vyjadřovali podporu Palestině, která již od 7. října čelí útokům drsnému hnutí Hamás. Zároveň podali žalobu na pražský magistrát, který jim zakázal používat heslo "Od řeky k moři Palestina bude svobodná". Redakce eXtra.cz byla u toho a demonstraci nafotila. 

Podobné shromáždění uspořádala iniciativa Ne naším jménem! v centru Prahy posedmé. Demonstrující si opět přinesli palestinské vlajky, transparenty a řada z nich měla šátky přezdívané "Palestina". Po zhruba hodině a půl proslovů se shromáždění za skandování propalestinských hesel vydalo na pochod centrem Prahy. Spoluorganizátor akce Zdeněk Jehlička uvedl, že další demonstrace se bude konat příští středu opět v 17:30, a to v Praze a v dalších českých městech. 


Zákaz hesla

Jehlička přečetl prohlášení reagující na vyjádření ministerstva vnitra, podle kterého může být používání hesla From the River to the Sea Palestine will be free (Od řeky k moři Palestina bude svobodná) za určitých okolností trestným činem. To je podle něj "účelová snaha omezit svobodu slova a svobodu shromažďovací". Heslo podle něj vyjadřuje solidaritu a empatii s trpícími obyvateli pásma Gazy, zatímco české vláda mlčí. Iniciativa dnes také uvedla, že podala správní žalobu na pražský magistrát, jehož zástupci organizátory informovali, že v případě použití hesla akci rozpustí.

Další mluvčí hovořili o vztahu médií ke konfliktu v Gaze. Novináři by si podle protestujících měli pečivé ověřovat zdroje a slepě nevěřit izraelské propagandě. Důležitý je podle nich i samotný jazyk, který média používají a který sám v sobě podle nich může nést příklon k jedné straně, v českém případě k Izraeli. Jedna z řečnic například řekla, že i slovo "konflikt" je zabarvené a objektivně správné označení pro násilí v Gaze ze strany Izraele je podle ní "genocida".


Ozbrojenci Hamásu 7. října vpadli na území jižního Izraele, kde zabili zhruba 1400 převážně civilistů a další více než dvě stovky lidí unesli do Pásma Gazy. Izrael odpověděl bombardováním Pásma Gazy a pozemní operací na území ovládaném Palestinci, kde podle palestinských úřadů dosud počet smrtelných obětí čítá přes 14.000 lidí. Česká vláda i prezident Petr Pavel ihned po útoku Hamásu jednoznačně podpořili Izrael a jeho právo na sebeobranu proti teroristům.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy